Yeni Doğalgaz Müjdesi: 85 Milyar Metreküp Daha Bulundu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisi ziyaretinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni doğalgaz rezervi miktarını açıkladı.

Yeni Doğalgaz Müjdesi: 85 Milyar Metreküp Daha Bulundu

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih sondaj gemisinde incelemelerde bulundu. Ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan yeni bulunan doğalgaz rezervini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan "85 milyar metreküp daha bulundu. Sakarya sahasında toplam doğalgaz rezerv 405 milyar metreküpü buldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sakarya Sahası'nın Tuna-1 bölgesindeki toplam doğal gaz rezervi miktarı 405 milyar metreküpü buldu. Hedefimiz 2023 yılında bu gazı milletimizin kullanımına sunmaktır." dedi.

Erdoğan, "Test analiz ve detaylı mühendislik çalışmaları sonunda keşfettiğimiz rezerve 85 milyar metreküp daha ilave edildi." ifadesini kullandı.

"Uzaktan kumandalı ileri teknoloji ürünü denizaltı robotumuzu da yerli ve milli imkanlarla petrol sektörümüze kazandırdık." diyen Erdoğan, şunları söyledi:

"Karadeniz'de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır.

Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır."

Erdoğan, "Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204