Yeni Yasaklar Neler? Hafta Sonu Yasağı Var mı?

Koronavirüs salgınına ilişkin yeni karaların alınmasına yönelik Kabine Toplantısı gerçekleşti. İşte toplantıdan çıkan kararlar...

Yeni Yasaklar Neler? Hafta Sonu Yasağı Var mı?

Bakanlar Kurulu bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplandı. Kabine Toplantısı sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlar Kurulu ile risk haritası ve yeni tedbir önerilerini paylaştı.

Koronavirüs ile mücadelede 1 Mart 2021 itibarıyla Yeni Kontrollü Normalleşme dönemine geçilmiş ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerinde karar döneminin ilk risk haritasını Bakanlar Kurulu'nun ardından ulusa sesleniş konuşmasında duyurmuştu. 

Peki 15 Mart Kabine Toplantısında hangi kararlar alındı? Hafta sonu yasakları geri mi geliyor? Kafe ve restoranlar kapanacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan "(Kovid-19 tedbirleri) Şehirlerimizdeki mevcut uygulamayı bir süre daha sürdürme ve gelişmeleri yakın takip etme kararı aldık. Tedbirlere uymamamız halinde yeniden kısıtlamaların, yasakların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu hatırlatmak istiyorum." dedi.

NORMALLEŞME KARARLARI

Restoran, lokanta ve kafetarya gibi yerler çok yüksek iller dışında sabah 7 akşam 19 saatleri arasında %50 kapasite ile sürdüreceklerdir.

Halı saha ve havuz düşük riskli illerde gibi yerler sabah 9 ile akşam 19 arasında faaliyetini sürdüreceklerdir.


Sokağa çıkma saatler 65 yaş üstü 21 yaş için orta ve düşükte kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek yerlerde çıkma süreleri arttırılacaktır.

Sivil toplum kuruluşları, kooparatifler vb kuruluşlar düşük, orta, yüksek illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacaktır.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204