Güneşi Doğuranlar

Aydını olmayan hükümet yetimdir ve aynı zamanda kısırdır. Geçmişi olmayan ve geleceğe varamayacak olan anlık bir sapmadır. Örneğin 2. Abdülhamit ya da Trump yetim ve kısır hükümetin iki ayrı örneğidir. Dolayısıyla hasbelkader hükümet olmak, yönetim erkine gelmek iktidar olmak anlamına gelmemektedir. Öyle olmasa, Abdülhamit devrilmez, Trump’ın arkasına teneke bağlanmazdı. Oysa Mithat Paşa, Namık Kemallerle yükselmişti ve yükselişi durmadı. 1908’de binlerce Namık Kemal binlerce Mithat Paşa dev bir dalga gibi istibdadı yerle bir etti.

Dalga, vurduğu kıyıdan geri dönüp gittiğinde her şey yoluna girdi sanmak yanılgısı ve büyüklenmesi Sultan Vahdettin’in bir Kasım günü İngilizlere sığınarak tüymesine yol açtı. Babasının malı sandığı koca bir ülkenin milletin vatanı olduğu gerçeğini İngiliz zırhlısında çokça karısı ve sandık dolusu mücevheri ve her dediğini yapmak zorunda olduğu kaptanın aşağılaması altında öğrendi.

O umursamadığı gerçeklerse, millet ve vatan, bütün olanaklarını tarih sahnesinde başı dik yer almak için seferber etmişti. Kazanılan savaş, kazanılması gereken irili ufaklı ve bitmeyecek yeni yeni savaşların sırayla ön plana alınmasına izin vermişti, o kadar.  

Aynı zamanda aydınların yarattığı iktidardır 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarih sahnesine çıkan hükümet. Kafası çalışan birikimin tamamının aklı Ankara’da, ayakları Anadolu’dadır. İkameti o anda İsviçre olan da İstanbul olan da ilk fırsatta soluğu Ankara’da almıştır. Ankara’nın cadde ve sokaklarında gururla taşıdığımız bu adlar, Ulu Önder Atatürk önderliğinde yürüdüğümüz yolu açmış, varmamız gereken hedefi göstermiştir. Coşku ve kararlılıkla yürüdüğümüz bu yolda dönüp Mithat Paşa, Talat Paşa, Gazi Paşa ile sahip olduğumuz zincirin halkalarında kimler var diye baktığımızda büyük emekleri sessizce, kararlılıkla, bağlılıkla vermiş, Türkiye’nin üstüne her sabah güneşi yeniden doğuran adları görüyoruz.   

Her birisi adeta Türkiye gemisinin rotasını şaşırtmayan dümeni, geminin en dalgalı denizlerde bile güvenle gitmesini sağlayan direği. Cumhuriyet Devrimi damgasını bilinçlerine ve yüreklerine Ankara’da vuran her bir direği, Cumhuriyet aydınını ele almak, önümüzü görmek, rotamızı bilmek için son derece yerinde olacaktır.

Bu çaba, hepimizi üzüntüye boğan kaybımız Muammer Sun’u, Elde Var Ankara Derneği’nin düzenlediği etkinlikle başlamış oldu. Ağ üzerinde gerçekleştirilen etkinliği https://www.youtube.com/watch?v=H8Ftap-obv4 adresinden izlemeniz, büyük müzik adamımızı ailesi ve öğrencilerinden biraz olsun tanımanıza olanak verecektir. 

YORUM EKLE

banner205

banner204