İyi Bayramlar!

Gündem bu kadar çalkantılı iken bir durup derin bir nefes almak, sevdiklerimize dönüp gülümsemek, uzun zamandır aramadığımız ama aklımızdan çıkmayan dostları aramak zamanı. Çünkü bayram geldi.

‘İnsan sosyal bir varlıktır.’ Bu sözü ne çok kullanırız, ama derinlemesine düşündük mü neden diye? Çok ünlü bir psikolojik saptama vardır; ‘Maslow’un ihtiyaçlar listesi’. Bırakın aksini iddia etmeyi, eleştirmek bile içinizden gelmez çünkü içten içe bilirsiniz bu listenin doğru tespitler yaptığını. Hayat ve hatta insanlık tarihi bence bu ihtiyaçlar listesi üzerinde şekillenir. Bu liste, bir önem sıralaması sunar: Birinci ihtiyaçlar karşılanmadan ikinci ihtiyaçlar aranmaz, ikinci ihtiyaçlar karşılanmadan üçüncü ihtiyaç istenmez, üçüncü karşılanmadan dördüncü aklımıza gelmez.

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi şu şekildedir:

  1. Fizyolojik ihtiyaçlar – hayatta kalabilmek (açlığın, susuzluğun giderilmesi),
  2. Güvenlik ihtiyaçları – geleceğin güvence altına alınması (ev, aile, yaşam hakkı),
  3. Sevgi ve ait olma
  4. Saygınlık, kendini gerçekleştirme.

Gördüğünüz gibi son iki basamak sosyal hayatı gerektiren ihtiyaçlardır. Yani insan sosyalleşmeden kendi ihtiyaçlarını tamamlayamamaktadır.

Son ihtiyaç basamağı ayrıca önemlidir. Bir insanın saygınlık kazanması ve kendini gerçekleştirmesi öyle kolay olmamaktadır. Bu özellik, ancak insan kendini daha iyisi için geliştirirse sağlanabilir. Kısacası gelişim de son basamağın gerektirdiği bir ihtiyaçtır. Gelişim, insanı hayvandan ayıran en önemli özelliktir. Gelişim peki ne demektir?

Gelişim, etkileşim ile olur. Okumak, dinlemek, görmek, gözlemlemek, öğrenmek ile edinilen bilgi sayesinde kendimizi geliştiririz.

Gelişim, değişim ile olur. Daha iyi olabilmek için eski halinizi değiştirmeniz gerekir. Değişmeden ilerleme olmaz.

Gelişim, irdeleme ile olur. Yaşanılan değişimin yönünün iyiye doğru mu, geriye doğru mu olduğunu irdelemeli ve tartmalıyız. Yoksa kötüye, geriye değişim de söz konusudur.

Gelişim, günceli takip ile olur. Yeni bilgi, yeni düşünce, yeni teknoloji, vb. Daha iyisi için çalışan insanlığın mirasını alıp ileri taşımak ile gelişim sağlanır. Yoksa Amerika’yı yeniden keşfetmek gelişim değildir.

Peki bu saydıklarımın ‘sosyalleşme’ ile ne ilişkisi var? Kendimizi geliştirmek ve gerçekleştirmek için sosyalleşme önemlidir. Her bir insan, kendi hayat tecrübeleri, edindiği bilgileri, yapılandırdığı düşünceleri ile eşsizdir. Her bir insan aslında, sizin aklınıza gelmeyen nice düşünce taşımaktadır. Her bir insan, hayatın çeşitli tecrübelerinden geçip günümüze gelmiş, kaderin yoğurup oluşturduğu bir birikim yumağıdır.

Demem odur ki, her bir insan, kendimiz geliştirmek adına, sohbet ortamında kulak verilecek eşsiz birer kitaptır. Sohbet ortamında irdelendiğinde nice bilgileri, tecrübeleri, düşünceleri sizlere aktarabilecek değerli birer kaynaktır insanlar.

Kısacası, bu bayramda sevdiklerimiz ile sohbet ederken, onları dinleyelim, onların düşünce ve tecrübelerini öğrenmek için sohbeti derinleştirelim, hayatlarını, hatalarını, başarılarını, başarılarına giderken geçtikleri yollardaki sorunları nasıl çözdüklerini, hayata bakış açılarını, sevdikleri ile nasıl anlaştıklarını, ülkenin gidişatı için ve gelecek için ne düşündüklerini öğrenmeye çalışalım. Bugün var, yarın yokuz.

Rahmetli dedem ile baş başa kaldığımızdaki o derin sohbetlerden bazılarında dedem bana hayat hikayesini anlatmıştı. O bana şu tecrübeyi, düşünceyi aşılamıştı: “Feleğin sillesini ne kadar şiddetli yersen ye, kendini bırakma ve tekrar ayağa kalkıp mücadeleye devam et. Çalışırsan, kazanırsın.” Tıpkı her darbeden sonra ayağa kalkan ve en sonunda şampiyonluğu kazanan Rocky gibi. Rocky’nin özelliği yumrukları değildi, her seferinde ayağa kalkması idi.

Bakalım siz, bu bayramda sevdiklerinizden nasıl tecrübeler, düşünceler edineceksiniz?

Herkese iyi bayramlar dilerim.

YORUM EKLE