CKD Genel Başkanı Tülin Oygür: Teklif Türkiye'den Yana

Prof. Dr. Tülin Oygür, “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin” kanun teklifine itiraz eden STK’lara tepki gösterdi

CKD Genel Başkanı Tülin Oygür: Teklif Türkiye'den Yana

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlanan “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin” kanun teklifine itiraz eden STK’lara tepki gösterdi.

Oygür, kanun teklifini hukukçularla incelediklerini belirterek, “Bu teklifte; ucu teröre destek vermeye, uyuşturucu ticaretine, kara para aklamaya ve Anayasa’mızın değiştirilemez maddelerini aşındırmaya varan faaliyetlerin içinde olmayan, hesabı kitabı şeffaf, denetlenebilir olan STK’ları hedef alan tek satıra rastlamadık” değerlendirmesinde bulundu. Oygür, STK yöneticilerine, “İktidar muhalifliğiyle övünen örgütlerden önünüze konan metinleri, 'bunlar da bizden' yaklaşımıyla değil, konuyu siz de inceleyerek değerlendiriniz. O metin Türkiye’den yana mı değil mi? Kararınızı ona göre veriniz” diye seslendi.

Oygür düzenlemenin getirilerini şöyle özetledi:

Mevcut kanunda kapsam dışında tutulmuş olan merkezi yurtdışında olan dernek ve vakıfların Türkiye’deki şube veya temsilcilikleri, artık dernekler kanunu kapsamına alınıyor. Böylece yasa hükümlerinin, bunlar için de geçerli olması sağlanıyor. Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunda belirtilen suçlardan ve Türk Ceza Kanunu uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti veya suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçlarından mahkûmiyet almış olanların derneklerde genel kurul dışındaki organlarda görev almaları engelleniyor. Buna uyulmaması durumunda söz konusu dernek görevlisi veya ilgili personel hakkında soruşturma başlatılıyor ve bu kişiler veya görev yaptıkları organlar İçişleri Bakanlığı tarafından geçici olarak görevden uzaklaştırılabiliyor. Bu tedbirlerin yeterli olmaması ya da gecikmesinde sakınca olan hallerde İçişleri Bakanlığı derneğin faaliyetini geçici olarak durdurabilecek ve Mahkemeye başvurabilecek. Mahkeme 48 saat içinde bu geçici alıkoymaya ilişkin karar verip yargılamaya Türk Medeni Kanunu 89. Maddesine göre devam edecek. Bu kararın kaldırılması ilgililerce her zaman talep edilebilecek. Türk Medeni Kanununun ilgili hükümleri uygulanarak geçici olarak görevden uzaklaştırılan organların ve bu organların üyelerinin yerine atama yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204