Cumhuriyet Kadınları Derneği Büyüyor: 6 Yeni Şube!

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Anadolu’da örgütlenme atağı içinde. CKD Genel Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, son dönemde 6 yeni şube açılışı gerçekleşti.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Büyüyor: 6 Yeni Şube!

Açıklamada,  derneğin,  bir süredir Anadolu şehirlerimiz başta olmak üzere,  tüm Türkiye’de il ve ilçeler düzeyinde yeni şube örgütlenmeleri atağı içinde olduğu kaydedilerek şu ifadelere yer verildi:

“İlerleyen günlerde, başka yeni şubelerimizin de açılışını duyuracak olmanın sevincini de şimdiden paylaşmak istiyoruz. Ülkemiz, milli bilincinin şuurunda Cumhuriyet Kadınları varken, İstiklal Marşımızın dediği gibi, bağımsızlığımızı ve Cumhuriyetimizi tehdit eden hiçbir tehdit karşısında ‘korkma’sın.  Arkası sağlamdır. Milli Mücadelemizdeki anneannelerimiz, nasıl cephedeki askere; hastanedeki yaralıya; eğitimdeki talebeye; Meclisimizdeki Cumhuriyet devrimi önderlerine omuz ve el verdilerse, bugünün Cumhuriyet Kadınları da aynı ruhun özverisini hiçbir koşulda esirgemeyecek;  Cumhuriyetin kadına kazandırdığı kuvvetle, aynı gayeleri daha da ileriye götürecektir.”

CKD açıklamasında ayrıca 6 ay içinde ilk genel kurullarını yapacak olan yeni şubelerin kurucu başkanlarının görüşlerine de yer verildi. İl ve ilçelerinde neden CKD’yi kurma gereği duyduklarını anlatan şube başkanların isimleri ve yazılı ifadeleri şöyle: 

“Diyarbakır’da evde oturup her şeyi seyredemezdik”

Diyarbakır CKD Kurucu Başkanı Müzeyyen Mıhalioğlu:

“Bizler, ülkemizi bölmeye ve parçalamaya yönelik dış ve iç tehditler bu derece artmışken, evde oturup olanı biteni seyredemezdik. Cumhuriyetimize ve devletimize sahip çıkan; kadına yönelik şiddete, uyuşturucuya, hayvanlara kötü muameleye ve her türlü gericiliğe karşı çıkan Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği’nde görev almak, gerekliydi; vazifeydi. Ben ve arkadaşlarım da öyle yaptık. Diyarbakır’da bu mücadelenin bir parçası olmaktan onur ve gurur duyuyoruz.”

“Gördesli Makbule’nin topraklarında CKD olmalıydı”

Manisa CKD Kurucu Başkanı Uygar Sunal:

“CKD’yi, Kuvay-i Milliye ruhunu taşıyan bir dernek olarak görüyorum. Sığ bir cinsiyetçilik düzleminde kadına eğilmiyor. Türkiye’nin bağımsızlığının bütünlüğünün, Cumhuriyet değerlerinin, Medeni Kanun’un ve Atatürk ilkelerinin Türk Kadını için hayati olduğunun bilincinde. Ülkemiz üzerindeki emperyalist oyunların farkında. CKD işte bu bilinç ve farkındalıkla; ‘Vatan’, ‘Cumhuriyet’ ve ‘Emek’ mücadelesini ilmek ilmek örüyor. Ve kadınlarımız da omuz omuza verdiklerinde, güçlerinin farkına varıyor. Manisa toprakları, yıllarca emperyalizmin işgali altında kalmış;  bağrından Gördesli Makbuleleri çıkarmış topraklardır. Bağımsızlığımızın, Cumhuriyetimizin değerini bilen emekçi, yiğit kadınların yaşadığı topraklarda, CKD’nin olmaması kabul edilemezdi. Bizler de arkadaşlarımızla, Manisa Şube’yi tekrar kurmak için bir adım öne çıktık. Manisalı kadınların derneğimizi doğru tanıdığında, gücümüze güç vermemesinin imkânı yoktur.”

Bolu’da Cumhuriyet kadını üretendir kalkındırandır”

Bolu CKD Kurucu Başkanı Şevval Bulduk:

“Yakın zamanda bazı şubelerimizde istifalar ve istifa baskıları yaşanmıştı. CKD’nin Diyarbakır Annelerine verdiği destek ve özellikle salgının ilk günlerinde teröre karşı duruşu, büyükşehirlerde olduğu gibi Bolu’da da bazı liberal çevreleri rahatsız etmiş ve Bolu şubesinin de kapanmasıyla sonuçlanmıştı. Cumhuriyet Kadınları asla terör seviciliği yapamaz, destek verenleri de yanında barındırmaz. Cumhuriyet kadını, üretendir ve kalkındırandır. Bizler üretici Cumhuriyet Kadınları olarak, vatansever milli duruşumuzu yeniden alevlendirmek ve bunu Bolu kadınlarıyla paylaşmak için, bu şubeyi yeniden kurma ihtiyacı duyduk ve kollarımızı sıvadık. Bolu şehri her şeyden önce Cumhuriyet geleneklerine bağlılığını sürdüren bir şehirdir. Bolu halkı özellikle yerli ve milli üretime çok değer vermektedir. İşgal zamanında nasıl ki cepheye mermi taşıyan, askerin çorabını ören kadınlar vardı; işte bu kadınlarımız Bolu’da hala vardır. Bugün de üretiyor ve bu sayede ekonomiye katkı sağlıyorlar. Teröre karşı net bir tavır alıyor ve değerlerine böyle sahip çıkıyorlar. İşte biz onlarla birlikte kalkınmak ve ülkemizin milli kadın hareketinde birleşmek istiyoruz.”

“Kadınların neler başarabileceklerini göstermek istiyoruz”

Düzce CKD Kurucu Başkanı Işık Eğin:

“Bizler Düzce’de, vatansever; Milli Mücadelemizin kutsallığına, Atatürk ilkelerine, Cumhuriyet yönetimi ve değerlerine inanmış; Cumhuriyetimizin kadınlara kazandırdığı hak ve özgürlükleri sonuna kadar savunan kadınlarız. Şehrimizde bizim gibi düşünen kadınlarımızı buluşturmak; bunların farkında olmayan kadınlarımızı ise bilinçlendirmek için CKD’nin Düzce Şubesi’nin kuruluşuna öncülük ediyoruz. Düzce kozmopolitik bir şehir olmakla birlikte, İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı ile Cumhuriyet’in kazanımlarını yıllar içinde özümsemiş;  yaşam tarzına irade koyabilmiş bir şehirdir. Bizler, Düzce’de kadınların neler başarabileceklerini ve başarılarıyla her konuda nasıl söz hakkı elde edebileceklerini göstermek istiyoruz. İşte CKD, bizim bu amacımızda yolumuzu aydınlatacak ve birleştirecektir.

“Bölücülere kapılarımız sımsıkı kapalıdır”

Ümraniye CKD Kurucu Başkanı Özlem Gürer:

“Cumhuriyet, biz kadınların olmazsa olmazıdır. Varlık sebebimizdir. Ümraniye ilçemiz de İstanbul'un en büyük ilçesidir. Bizler, Cumhuriyetin aydınlık yolunu, tüm Ümraniye kadınlarına Cumhuriyet Kadınları Derneği üzerinden açma gereğini duyan kurucu üyeleriz. Amaç gözümüzde hâsıl olduğunda, görevi derhal üstlendik. Genel Merkezimizle el ele, ülkemizi bölmek isteyenlere karşı kapılarımız, sımsıkı kapalı olacak. Derneğimizin tüzük ve programını Ümraniye’de tanıtarak, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi burada da ihtiyaç duyulan o milli duruşa, Derneğimizle önderlik edeceğiz.”

“Emeğin Başkenti Zonguldak Cumhuriyet bekçisidir”

Zonguldak CKD Kurucu Başkanı Gülümser Avcı Hızarcı: 

“Bizler “Emeğin Başkenti”, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ili olan Zonguldak'tan, Cumhuriyet kadınları olarak sesleniyoruz. Cumhuriyet devrimleri ile kazanılan ekonomik siyasal bağımsızlığımızın ve aydınlamanın gerçekleştirilmesi için, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere emanet ettiği değerlere ve devrimlere sahip çıkacağımıza; onları koruyacağımıza ve geliştireceğimize söz veriyoruz. Zonguldak Cumhuriyet Kadınları Derneği’ni yeniden açıyor olmanın gurur ve sevincini yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’inci yıl dönümünde, milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor; gazilerimize ve milletimize şükranlarımızı sunuyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204