Kadın Çiftçiler Ekinezya ile Geçim Sağlayacak

Kadın çiftçiler, ABC Deterjan'ın desteğiyle ekinezya üretecek. Üretimden elde edilen hasılat ise kadınlara gelir olarak dağıtılacak.

Kadın Çiftçiler Ekinezya ile Geçim Sağlayacak

ABC Deterjan her yıl farklı bir bölgede kadın çiftçiler ile farklı bir tıbbi ve aromatik bitkiye destek verme amaçlı kurumsal sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. 2020 yılında destek amaçlı seçilen bölge Bursa’nın Karacabey ilçesinin Dağkadı köyü, destek verilecek tıbbi ve aromatik bitki ise ekinezya olarak belirlendi.

Proje kapsamında ilk olarak Osmaniye ilinin Bahçe ilçesinde kadın çiftçilerle safran üretimi yapıldı. Pilot proje olarak yapılan denemelerde safranda büyük başarı elde edildi. İlk yıl 600 gram safran üretilmesi sağlandı, 20 kadın proje sayesinde gelir elde etti. Bu safranların tümünden elde edilen hasılat kadınlara gelir olarak dağıtıldı.

İkinci yıl Yerli Yerinde projesinin sürdürülebilir ve kurumsal olması hedefiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ile stratejik ortaklık gerçekleştirildi. Ordu’nun Perşembe ilçesinde taflan bitkisine destek verilerek çürüyen taflan meyvelerinin ekonomiye katkı sağlaması gerçekleştirildi. Ordu Perşembe’de kurulan meyve kurutma ünitesi sayesinde bu yıl sonuna kadar taflan dahil 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak.

ŞİMDİLİK EKONOMİK DEĞERİ YOK

2020 yılının projesi olarak seçilen ekinezya bitkisi şu ana kadar ekonomik anlamda değeri olan bir bitki değil. Türkiye’de bazı bölgelerde yetiştiriliyor ancak pek çok tıbbi ve aromatik bitki gibi ekonomik değeri henüz yok.

ABC Deterjan’ın Yerli Yerinde projesi kapsamında verilen destek sayesinde bölgede beş dönümlük alanda ekinezya yetiştirilmeye başlandı. Mart 2020’de alınan 20 bin adet ekinezya fidesi dikildi ve ekinezya bitkisinin gayet verimli olarak yetişmeye başladığı görüldü. Bir dönümlük alandan 300 kilogram ekinezya elde edildi, bu rakam ortalama rekoltenin oldukça üzerinde. Yetişen ekinezyaların kurutularak ekonomik değer sağlaması amacıyla Dağkadı Üreten Kadınlar Kalkınma Kooperatifinin kurutma makinesi başta olmak üzere tüm teknik ekipmanının satın alınması sağlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204