Öncü Kadın Ankara'dan 8 Mart Mesajı

Vatan Partisi Öncü Kadın Ankara, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Öncü Kadın Ankara'dan 8 Mart Mesajı

Vatan Partisi Öncü Kadın Ankara, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Vatan Partisi Öncü Kadın'ın mesajında şu ifadelere yer verildi:

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 1857 yılında dokuma işçilerin grev yaptığı fabrikada çıkan yangın sonucu 120 kadın işçinin ölmesinden sonra dünya çapında kabul edilen, kadının emek mücadelesinin günüdür. Bu mücadele gününe ”kadınlar günü” denerek içi boşaltılmakta, kadının emek mücadelesindeki görev ve sorumlulukları hasıraltı edilmektedir. Çünkü örgütlenme, örgütlü olma, daha iyi çalışma koşulları, daha adil bir ücret vb. için mücadele veren işçi sınıfının dolayısıyla emekçi kadının ihtiyacı ve görevidir. Benzer şekilde, üretime- işgücüne katılmayı istemek, işsizlikle mücadele de emekçi kesimlere görevler yükler. Bu görevlerin en başında ülkenin bağımsızlığı için çalışmak gelir. Bağımsız olmayan bir ülkede bırakın daha iyi çalışma koşulunu, kadının işgücüne katılması bile mümkün olmaz. Türkiye, ABD emperyalizmi ve onun yerli işbirlikçilerine karşı savaş verirken, tam bağımsızlık ve vatan mücadelesini yok sayarak emekten bahsetmek olası değildir. Üretimi nerede yapacağız? Vatanımızda. Emekçinin alın terinin yurtdışına çıkmasına izin verebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. İşte bu noktada Vatan Partisi Öncü Kadın, tam bağımsız bir ülkede bütün üretici kesimlerin birlikteliğini ve üretim devrimini savunmaktadır. Ancak bu yolla işsizliği azaltabilir, emekçinin milli gelirden aldığı payı arttırabiliriz. 
Emekçilerin, emekçi kadının bir diğer sorumluluğu ise vatan savaşında siyasi bilinç kazanmak, emek mücadelesinin vatan savaşından asla ayrı düşünülemeyeceğinin farkında olmaktır. Bakınız; Türk ordusu, ABD’nin kara gücüm dediği PKK ile mücadele etmektedir. Yani asıl savaş ABD’yledir. Diyarbakır anaları 550 gündür HDPKK tarafından kaçırılan çocuklarının eve dönmesi için eylemdedir. Hal böyleyken vatanının bağımsızlığını savunan emekçi kadın, HDPKK’ya karşı Diyarbakır analarının yanında mevzilenmeli, HDP’nin PKK’dan ayrı bir örgüt olmadığının bilincine varmalı, Türk Ordusunun PKK’ya karşı yürüttüğü mücadelenin başarıya ulaşması için “Mecliste PKK istemiyoruz- HDP Kapatılsın” kampanyasını güçlendirmelidir. Türk kadını, ABD’nin Türkiye’yi bölmek için kullandığı, bölgemizde ve Türki Cumhuriyetlerde ABD hesabına ajan faaliyet yürüten FETÖ terör örgütüne karşı mücadelede de ön saftadır. 

8 Mart elbette kadınlar için emek mücadelesinin günüdür. Türk kadınının koruyacağı, uğruna mücadele edeceği bir de Türk Devrimi vardır. Daha Şubat ayında, Cumhuriyet Devrimi sayesinde hayata geçen Medeni Kanun’un kabulünü kutladık. Medeni Kanun, çalışan- üreten, başı dik Türk kadınının yaratılmasında büyük bir kazanımdır. Nereden gelirse gelsin Cumhuriyet Devrimine yapılan saldırılar kadının da toplum içinde büyük sorunlar yaşamasına neden olur. Bu bilinçle Cumhuriyet devrimlerinin kazanımlarını savunmak Türk kadınının birinci vazifesidir. Bizim arkamızda koskoca bir Cumhuriyet devrimi ve kadını koruyan kanunlarımız vardır. Kuşkusuz değişen koşullarla birlikte kadınların sorunları da artmakta, çeşitlenmektedir. Cumhuriyet devrimi, bu sorunların çözecek olan birikimi yaratmıştır. Türk kadını, dışardan servis edilen sözleşmelere muhtaç değildir. Kadını ancak kanun korur, o kanunu yapacak/iyileştirecek büyük bir birikim de vardır. 
Görülüyor ki siyasi ve iktisadi bağımsızlık, yani vatan ve emek mücadelesi kadının tek başına yükleneceği sorumluluklar değildir. 8 Martlarda sıkça karşılaştığımız kadını erkekle omuz omuza mücadeleden koparan feminist söylemler de bu noktada anlamsızdır. Cumhuriyet devriminin kazanımlarını millet olarak savunamazsak, kadınlar olarak daha büyük sorunlarla karşılaşacağımız çok açıktır. Vatan ve emek mücadelesinde kadınlar olarak en ön safta mücadele edersek, kadın- erkek, beraberce Türk Milletin sorunlarını çözebiliriz. Mücadele azmiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüzü kutluyoruz.
Vatan Partisi Öncü Kadın Ankara İl Başkanlığı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204