31. Ankara Uluslararası Film Festivali Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali başladı.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali Başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfınca düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin açılışı törenle gerçekleştirildi. CerModern Açıkhava Sahnesi'nde düzenlenen törende Onur Ödülleri de sahiplerini buldu.

Sunuculuğunu Ünsal Ünlü'nün yaptığı törende, "Aziz Nesin Emek Ödülü" sinema sanatçısı Şerif Sezer'e, "Sanat Çınarı Ödülü" tiyatro ve sinema sanatçısı Tamer Levent'e, Kitle İletişim Ödülü bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema'ya verildi.

Şerif Sezer, ödülünü Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol'un, Tamer Levent ise Festival Yönetmeni İnci Demirkol'un elinden aldı.

Sanatçı Tamer Levent, ödülünü alırken yaptığı konuşmada, Ankara'nın, kişiliğini bulduğu kent olduğunu, Ankara Devlet Konservatuvarı, Devlet Tiyatroları, TOBAV ile Ankara Film Festivali'nin sanat hayatını oluşturduğunu söyledi.

Levent, Ankara Film Festivali'nin kuruluşunda da bulunduğunu, Kemal Sunal'ın Türkiye'deki ilk ödülünü jürisi olduğu yıl aldığını belirterek, "Tepenin Ardı filmimle en iyi erkek oyuncu ödülünü aldım. Onur Ödülleri diye adlandırılan ödüller, yaşamında belli bir noktaya geldin, yaş aldın gibi bir duygu yaratıyor ama Çınar Ödülü daha etkili. Bu buluş için festivali kutluyorum." dedi.

Festival 11 Eylül'e kadar sürecek

11 Eylül'e kadar sürecek 31. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde, usta yönetmenlerin yeni filmlerinden genç yönetmenlerin yenilikçi filmlerine, sinemanın kült eserlerinden uluslararası festivallerde dikkati çeken özgün yapımlara ve dünya sinemasına kadar uzanan özel bir seçki sanatseverlerle buluşacak.

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da "Ulusal Uzun", "Belgesel" ve "Kısa Film" ile "Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği" yarışmaları düzenlenecek.

Yönetmen ve sinemacılarla söyleşilerin de düzenleneceği festival, Kızılay Büyülü Fener Sineması'nda yapılacak.

Festivalin sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi amacıyla Büyülü Fener Sineması'nda tek kullanımlık koltuk örtüleri kullanılacak ve salonlar devamlı dezenfekte edilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204