Devlet Tiyatroları Hayata Geçirdi: Tiyatro Girmeyen Ev Kalmayacak

Devlet Tiyatroları'nın hayata geçirdiği 'Okuma Gösterimleri' projesi kapsamında altı klasik oyun YouTube üzerinden izlenebilecek.

Devlet Tiyatroları Hayata Geçirdi: Tiyatro Girmeyen Ev Kalmayacak

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle tiyatrolardan uzak kalan sanatseverler için yapılan "Okuma Gösterimleri" projesi ile Devlet Tiyatroları'nın (DT) eserleri, dijital ortamda evlere ulaştırılacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Okuma Gösterimleri Projesi kapsamında, DT birbirinden seçkin 6 eseri dijital ortama taşınacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı YouTube kanalı üzerinden ilki dün yayınlanan, her hafta bir oyunun paylaşılacağı projede, tiyatroseverler okuma tiyatrosunda farklı canlandırmaları izleme imkanı bulacak. Seyircilere, sanatçıların sahnede projeksiyon yardımıyla perdeye yansıtılan metni okurken karakterlere nasıl hayat verdiği gösterilecek.

YENİ PROJELER HAZIRLANIYOR

Yerli klasik oyunların tercih edildiği DT Okuma Gösterimleri Projesiyle, hayatında hiç tiyatroya gitmemiş ve turnelerin ulaşamadığı yerlerdeki izleyiciler de dijital ortamdan tiyatro izleyebilmesi amaçlanıyor.

İlk olarak Kadın ve Kedi adlı oyun seyirciyle buluştu. Her salı bir oyunun yükleneceği kanalda tiyatroseverler gelecek hafta Bilge Karasu'nun "Sevilmek" isimli eserini izleyebilecek. Sonrasında sırasıyla, Oktay Rıfat'ın "Yağmur Sıkıntısı", Vüs'at Orhan Bener'in "Ihlamur Ağacı" ve Behiç Ak'ın "Fay Hattı" ile Özen Yula'nın "Ay Tedirginliği" isimli oyunları paylaşılacak. Sanatseverlerin evlerinde bulunduğu dönemde keyifli vakit geçirmesini sağlanması için farklı etkinlikler, yeni projeler sunulmaya devam edileceği kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204