Londra'da Sahafta Bulunan Kitap Anadolu'nun Bilinmeyenlerini Anlatıyor

İspanyol gezgin Saturnino Ximenez'in Anadolu'yu anlattığı kitap Londra'da bir sahafta bulunduktan sonra gün yüzüne çıktı ve ilk kez Türkçe'ye çevrildi.

Londra'da Sahafta Bulunan Kitap Anadolu'nun Bilinmeyenlerini Anlatıyor

Yaklaşık 100 yıl önce İspanyol gezgin Saturnino Ximenez'in Anadolu'yu karış karış gezerek anlattığı kitap Londra'da bir sahafta bulunduktan sonra gün yüzüne çıktı. Heyamola Yayınları tarafından Türkçe'ye kazandırılan eser Anadolu tarihini anlamak için yeni bir bakış sunuyor.

İspanyol gazeteci-yazar Saturnino Ximenez'in savaş sonrası Anadolu'ya yaptığı ziyareti metinleştirdiği kitap “Anadolu Harabeler İçinde” ismiyle Türkçe'ye kazandırıldı. Londra'da bir sahafta bulunan kitap Anadolu'nun yakın tarihine ve antik dönemine ışık tutuyor. Ximenez'in 1923 yılında Anadolu’nun Ege kıyalarına yaptığı seyahatte uğradığı Bursa, Çanakkale Boğazı, Assos, Bergama, Efes, Pamukkale, Teos (Sığacık-Seferihisar), Kuşadası, Priene (Söke/Aydın), Büyük Menderes Havzası, Didim ve Bodrum’un, gerek o tarihteki durumlarına gerekse bölgedeki antik kentlere ve kalıntılara ilişkin gözlemleriyle kaleme alınmış. 1925 tarihli İngilizce baskısından Türkçeye çevrilen kitap Heyamola Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Savaş sonrası Anadolu'nun halini anlamak için tarihten bir anlatı olan kitap ayrıca birçok yeni bilgi ve görselle birlikte arkeologlar için yeni bir kaynak niteliğinde. Saturnino Ximenez'in Anadolu'ya olan  bağlılığını da sezinlediğimiz metin okurlarını bu gizemli gezginin yolculuğuna çıkarıyor.

Kitabın önsözünden;

Senyör Ximenez profesyonel arkeologlar için yazmıyor. Fakat bu kadar güzel, sade, herkesçe anlaşılabilir bir çalışmadan, arkeologlar hem faydalanacak hem de zevk alacaklardır. Yazarın yapmış olduğu onlarca araştırma, okuduğu kitaplar ve zaman zaman dile getirdiği fikirler bizlere öyle bir resim çiziyor ki karşımızda, orada yaşayan herkesin kalben ve zihnen bağlandığı bir Anadolu var. 1922 savaşı çığır açan, destansı bir savaştı; davayla ilgisi olmayan, görüşleri isabetli, tarafsız ve ön yargısız birisi böylesi bir savaşın, yazarı nasıl etkilediğini rahatça görebilir. Senyör Ximenez’in gözlemlerini daha da değerli kılan şey onun güngörmüş birisi olmasıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204