Rahmi M. Koç Müzesi Kapılarını Yeniden Açtı

Rahmi M. Koç Müzesi, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uyarak yeniden kapılarını açtı.

Rahmi M. Koç Müzesi Kapılarını Yeniden Açtı

Ziyaretçilerine, güvenli bir ortamda tarihin efsaneleri arasında gezinme fırsatı sunan müzede, sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerinin uygulandığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, Haliç kıyısında bulunan ve 14 binin üzerinde obje ile her yaş grubuna hitap eden Rahmi M. Koç Müzesi, Kovid-19 nedeniyle kapalı olduğu dönemde Google Street View ile gezilebildiği, çevrim içi eğitim çalışmaları devam ettiği ve sosyal medya hesaplarında paylaştığı güncel içeriklerle kültür ve sanat tutkunlarıyla etkileşimini sürdürdüğü ifade edildi. Müzenin, zengin koleksiyonunu sosyal mesafe ve hijyen tedbirlerine uyarak yeniden ziyaretçileriyle fiziki ortamda buluştuğu vurgulanan açıklamada, “Müze, 1898 model Malden Buharlı Otomobil’den 1963 model ilk Anadol’a; buharlı gemi makinesi modellerinden Sultan Abdülaziz’in Saltanat Vagonu’na, transit teleskoptan Edison telgrafının patentlenmiş orijinal modeline kadar farklı dönemlerden farklı objelerle endüstri tarihine ayna tutuyor. Nostaljik Sokak’ta yer alan dükkanlar da ziyaretçileri 19’uncu yüzyılda gezintiye çıkartıyor” denildi.

ÇEVRİM İÇİ ATÖLYELER DEVAM EDİYOR

Pandemi nedeniyle geçici olarak çevrim içi düzenlenen atölyelerde de çocukların sanat ve bilimle buluşmaya devam ettiği ifade edilen açıklamada, “Mart ayı boyunca gerçekleşecek atölyelerde 5-14 yaş grubu çocuklara tasarımdan yenilenebilir enerjiye, elektrikten iletişim aletlerine kadar farklı alanlarda eğitim veriliyor. Atölyeler öncesinde müzenin ilgili bölümleri çevrim içi gezilebiliyor, çocuklar gördüklerini kendi hayal dünyalarına göre tasarlayarak eğlencenin tadına varıyor” bilgisi verildi.

Çocukların hedef ve davranışlarına uygun olarak hazırlanan atölyelerin, her cumartesi saat 13.00’te eğitim kiti eşliğinde ve müze eğitmenlerinin anlatımıyla düzenlendiği kaydedilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

60 dakika sürecek atölyelere katılım için müzenin Eğitim Bölümü’nü telefonla aramak veya muzeegitimi@rmk-museum.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Zoom uygulaması ile gerçekleştirilen atölyelere katılım 20 kişiyle sınırlı oluyor. Kayıt işlemi yaptırılıp atölye ücreti ödendikten sonra belirtilen adreslere kargo ile eğitim kiti gönderiliyor. Eğitim kitinde atölyelerin konusuna göre farklı malzemeler yer alıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204