RISE ‘Belgesel’ Ödülü, Türk Kadın Fotoğrafçı Dilek Uyar’ın Oldu!

F.Dilek Uyar'ın karantina döneminde çektiği fotoğrafı, dünyanın seçkin yarışmalarından RISE Uluslararası Fotoğraf Ödülleri'nde Yılın Belgesel Fotoğrafı seçildi.

RISE ‘Belgesel’ Ödülü, Türk Kadın Fotoğrafçı Dilek Uyar’ın Oldu!

F. Dilek Uyar'ın karantina döneminde çektiği fotoğrafı RISE Uluslararası Fotoğraf Ödülleri'nde Yılın Belgesel Fotoğrafı seçildi.

National Geographic yarışmasında birincilik ödülü alan ilk Türk kadın fotoğrafçı olan Uyar, geçen hafta da American Photography 2020'nin bugüne kadar finaline kalan tek Türk olarak, yine bir ilke imza atmıştı. 

RISE Uluslararası Fotoğraf Ödülleri'nin önemini ve katılım sürecini Aydınlık gazetesine anlatan Uyar, şunları kaydetti:

''Üç senedir takip ettiğim yarışmalardan bir tanesiydi. Farklı dallarda düzenleniyor ve inanılmaz fotoğraflar vardı. Bakıp bakıp ''biz neredeyiz onlar nerede'' dediğim fotoğraflardı. RISE'nin Avustralya'nın en önemli yarışmalarından olması dışında, en önemli taraflarından birisi jürilerin katılımcıların dereceleri ne olursa olsun bir geri dönüş yapıp, fotoğraflarının artı ve eksilerini yazmalarıydı. Ben ilk defa geçen sene cesaret edip katıldım. Yarışma jürilerinin değerlendirme yazılarından bir tanesinden çok etkilendim. O yorum üzerine fotoğrafımın düzenleme tarzını değiştirdim. Sonra da pek çok ödül aldım o fotoğrafla. Fotoğraf dünyasında söz sahibi olan bu isimlerin yönlendirmelerini almak çok keyifliydi. Çünkü eksiğin, hatanın nerede olduğunu, neye dikkat etmek gerektiğini çok daha iyi anlıyorsunuz. Sonraki başarılarımda onların yönlendirmesinin katkısı çok oldu. Bu sene de yarışmaya katıldım. Documentary (Belgesel) kategorisi geçen sene yoktu. Bazen sabit kategorilerin haricinde, farklı eklemeler olabiliyor. Finalist olduğumu öğrenmek benim için çok önemliydi. Finalistler arasında seçim yapmanın ne kadar zor olduğunu kendim de kurul üyeliği yaptığım yarışmalardan biliyorum. Finale kalanlar zaten rüştünü ispat etmiş fotoğraflar. Benim için bu dahi kafiydi. O yüzden sonucu rahat bir şekilde bekliyordum. Dün sabah Zoom üzerinden toplantıya katıldım ve sonucu öğrendim çok sevindim. Karantina döneminde çektiğim fotoğrafları ayrı ayrı yarışmalara gönderiyorum. Bu kadar büyük bir ödülün gelmesi çok mutlu etti.''

'TARİHİ GÖSTERME GÜCÜMÜZ VAR'  

Karantina dönemindeki çekim sürecinden de bahseden Uyar, şöyle konuştu: ''O dönem ben uzun süre çekim izni almaya çalıştım. Sonrasında medikritik ile yaptığımız İnstagram söyleşisi üzerine iletişime geçtiğim bir profesör sayesinde izin işi oldu. Çekim süreci çok zorluydu ama ben şunu gördüm, fotoğraf çekiyor olduğum zaman her şeyi unutabiliyorum. Tüm zorluklar bir tarafa gidebiliyor. Bu ''yapmazsam olmaz'' dediklerimden bir tanesiydi. Maalesef olayları çabuk unutuyoruz, bu noktada da fotoğraf hafızayı canlı tutan en önemli araçlardan. Tarihi değiştiremesek de fotoğrafçı olarak gösterme gücümüz var. Bunu doğru şekilde kullanabildim diye düşünüyorum.''  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204