Şair Onur Caymaz'dan Türk Diyemeyen Edebiyatçılara Tokat Gibi Yanıt

Onur Caymaz'dan Türk diyemeyen edebiyatçılara tarihi cevap...

Şair Onur Caymaz'dan Türk Diyemeyen Edebiyatçılara Tokat Gibi Yanıt

Şair Onur Caymaz bugünkü Aydınlık Gazetesindeki köşesinde Türk diyemeyen edebiyatçılara tokat gibi bir yanıt verdi.

Onur Caymaz'ın Türk diyemeyen edebiyatçılara verdiği tokat gibi yanıt sosyal medyada gündem oldu.

Bir süredir "Türk edebiyatı mı Türkçe edebiyat mı", "Türk sporcu mu Türkiyeli sporcu mu" başlıkları edebiyat camiasında tartışılıyordu. 

Şair Onur Caymaz Türk diyemeyen edebiyatçılara tokat gibi bir yanıt verdi ve Türk diyemeyen edebiyatçıların ABD'den ve Sosros'tan para aldıklarını, bir misyon olarak böyle davrandıklarını öne sürdü.

Caymaz Türk diyemeyen edebiyatçılara verdiği tokat gibi yanıtta "Bilmezler ki Türk olmak, en çok Türkiye’de zor. Burada Türk’ten saymazlar insanı. Türkiyeli derler, Türkiye kökenli derler, internetteki kimi solcu sitelerde, sadece suç işlersek Türk ilan ediliriz." dedi.

"Bu pek duyarlı arkadaşlar, Almana Almanyalı demezken, kendini Türk sayana da Türkiyeli diyor. Faşistler çünkü! Irkla kafayı bozmuşlar." diyen Onur Caymaz; "Türkiyeli ise külliyen uydurma bir kelimedir. Hormonlu domates; dinlenme tesisi olmayan otobüs hattı; ciltsiz klasik romandır. Bir ağacın dallarına sahip çıkışı yoktur Türkiyelide. Birkaç fonlu entelektüelin komik çabasıdır." diye de ekledi.

Türk'ün toplayan, derleyen, birleştiren olduğunu belirten Onur Caymaz, yazısının sonunda "Türk kimdir" sorusunu tarihten bugüne yanıtladı.

İşte Şair Onur Caymaz'ın Türk diyemeyen edebiyatçılara verdiği tokat gibi yanıttaki Türk tanımı:

"Türk nedir, anlatayım da gör hele: Edirne’de Selimiye Camisi Türk, Konya’da taşları yosun bağlamış, yüzü kırık dökük bir eski türbe... Eskişehir bozkırında ilahisiyle Yunus Türk, Diyarbakır'da Ziya Gökalp, alnında intiharından kalan yıldız lekesiyle... Türk nedir bak: Erzurum'da Nene Hatun cüreti Türk; Kocatepe’de ilk hedefiniz Akdeniz diyen irade... Hasan Tahsin'in sıktığı kurşun da Türk, Viyana önünde Kara Mustafa Paşa da... Ulubatlı Hasan’ın hırsı da bize ait, Tanpınar’ın yazdığı müthiş edebiyat tarihi de... Gözünü uzaya dikmiş Uluğ Bey de bizimdir, mühendis Lagari Hasan Çelebi de... Mahmud’un yazdığı lügat de Türk, kirada oturan Talat Paşa da; Nobel’i gururla teslim alan Aziz Sancar da, büyük eseriyle Evliya Çelebi de... Durum böyle!" dedi.

Yazının tamamını Aydınlık Gazetesinin web sitesinden okuyabilirsiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
NİLGÜN ORPEN
NİLGÜN ORPEN - 5 ay Önce

ŞAİR ONUR CAYMAZ.BU İZİNİ KİMDEN ALDINIZ ?

SIRADAKİ HABER

banner205

banner204