"Seçili Yapılar" AKK Sergi Salonunda

Ankara’nın 1930-1980 arası mimari yapılarından oluşan ‘Seçili Yapılar Sergisi’, Ankaralıların beğenisine sunuldu. Sergi 10 Nisan’a kadar AKK Sergi Salonu’nda görülebilecek.

"Seçili Yapılar" AKK Sergi Salonunda

Başkentin 50 yıllık sivil mimari mirasını gözler önüne seren ‘Seçili Yapılar Sergisi’, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Koç Üniversitesi VEKAM ve Başkent Üniversitesi iş birliğiyle Ankara Kent Konseyi(AKK) Sergi Salonu’nda açıldı. Ankara’da 1930-1980 yılları arasında ‘Sivil Mimari Kültür Mirası Araştırma, Belgeleme ve Koruma Ölçütleri Geliştirme Projesi’ kapsamında hazırlanan sergide kentin farklı bölgelerinde yer alan nitelikli yapılarına odaklanan ve sivil mimari belleğini temsil eden seçilmiş yapılar, posterler, maketler, kartlar ile kartpostallar yer alıyor. Sergiyle 1930-1980 yılları arasında konut özelinde sivil mimarlık yapılarına dikkat çekmek, bu yapıların araştırılması, belgelenmesi, kültür mirası olma özelliklerinin ortaya konularak korunması ve gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

AMAÇ KENT BELLEĞİNDE YER ALMASI

Ankara’nın kültür ve tarih turizminde hak ettiği yeri alması için çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten ABB Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, “Buradaki amacımız özellikle 1930-1980 yılları arasındaki 50 yıllık bir kesiti kapsayan Cumhuriyet döneminin ikinci ulusal mimarlık süreci diyeceğimiz bölümde yapılmış, Ankara’nın kimlikli binalarının, eserlerinin unutulmaması, kent belleğinde yer alması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır” dedi. Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nuray Bayraktar da serginin Ankara’nın bir dönem mimari tarihini belgelediğini söyledi. Bayraktar,“Projenin temel niyeti bu yapılara dikkat çekmek, odaklanmak ve bu yapıları hem Mimarlar Odası’nın hem mimarlık ortamının hem de kullanıcıların gündeminde tutarak korunmalarını sağlamak” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204