'Yürüyen Köşk' Belgeselle Dünyaya Tanıtılacak

Atatürk'ün çınar ağacına zarar gelmemesi için, çevrecilik örneği sergileyerek yerinden kaydırdığı 'Yürüyen Köşk', belgeselle dünyaya tanıtılacak.

'Yürüyen Köşk' Belgeselle Dünyaya Tanıtılacak

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 1929 yılında inşa edilen ve yakınındaki çınar ağacının dalına zarar vermemesi için raylar üzerinde taşınan 'Yürüyen Köşk', yapımı tamamlanan 'O çınar' adlı belgeselle dünyaya tanıtılacak. 

Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları arasında sayılan tescilli köşk, yürütülmesine sebep olan 400 yaşındaki doğu çınarı (plantanus oriantalis) türündeki ağaçla bugüne kadar ulaştı.

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği 'Yürüyen Köşk', çekimleri 20 günde tamamlanan 'O çınar' adlı belgesele konu oldu.

Belgeselin yönetmeni Fehmi Gerçeker, belgeseli Atatürk'ün çevreye verdiği önemi yansıtmak ve bıraktığı eseri dünyaya tanıtmak için yaptıklarını söyledi.

Gerçeker, dönemin Bursa Milletvekili olan dedesi Mustafa Fehmi Gerçeker'in de Atatürk ile 1920'den vefatına kadar zaman zaman görüştüğünü belirterek, bunlardan birkaçının da Yürüyen Köşk'te gerçekleştirdiğini anlattığını bildirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204