Lider Yerini Sağlamlaştırdı!

Muhteşem haberler aldığımız ve İstanbulPark’ın 13 Haziran’da tekrar takvimde olacağını öğrendiğimiz bu haftanın ardından muhteşem bir yarış hafta sonunu geride bıraktık. Ön sıralarda yaşanan Hamilton, Bottas ve Verstappen mücadelesinin galibi bu hafta Hamilton oldu ve şampiyona liderliğinde farkı 8 puana çıkarmaya başardı.

Covid-19 tedbirleriyle takvime bu sene de dahil olan Portekiz yarışına pole pozisyonundan başlayan Bottas yarışı üçüncü sırada tamamlarken, Hamilton damalı bayrağı gören ilk isim olmayı başardı. Yarışın başlangıcında ilk üç sırada değişiklik olmazken Perez’den daha iyi bir çekiş yakalayan Sainz dördüncülüğe tırmandı. Henüz ilk turda takım arkadaşına atak yaparken ön kanadını kıran Kimi Raikkönen yarış dışı kaldı ve güvenlik aracı seansı başladı. Güvenlik aracının çıkmasının ardından Verstappen muhteşem bir atakla Hamilton’u geçerek ikinciliğe ulaştı ancak Bottas’ı bir türlü geçmeyi başaramadı ve yaptığı ufak bir hata ile Bottas’ın DRS mesafesinin dışında kaldı. Bu durumu iyi değerlendiren Hamilton önce yerini geri aldı ardından da Bottas’ı avlayarak şampiyonadaki yerini koruyan zafere ulaştı.

Pit-stopların ardından Verstappen’in önünde piste dönen Bottas’ın lastiklerini henüz ısıtamamasını fırsata çeviren Verstappen yarışı tamamlayacağı ikinciliğe ulaşmış oldu. Son turlarda yaşanan en hızlı turu almak için yapılan pit-stopların galibi de Bottas olarak fazladan 1 puanı alan kişi oldu. Perez ise çok uzun tuttuğu ilk bölüme rağmen yarışı başladığı yer olan dördüncülükte tamamlayarak Mercedes-Redbull mücadelesinin tüm hızıyla devam etmesini sağladı.

Orta Sıraların Muhteşem Mücadelesi

Yarışın ön bölümü aslında geçen seneye benzer şekilde Verstappen’in iki Mercedes’e karşı yarışı şeklinde geçti ve kazanan -çoğunlukla olduğu gibi- Hamilton oldu. Ancak yarışın orta bölümleri bu sene daha fazla keyif verici mücadelelere imza atıyor. Özellikle bugünkü performanslarıyla Alpine takımının oyuna dahil olduğunu söylemek mümkün. Yarışa 6 ve 13. sıralardan başlayan Alpine takımı, Ocon’un yedi ve Alonso’nun muhteşem performansıyla yükseldiği sekizinciliğiyle puanlar almayı başardı. McLaren takımında ise özellikle Norris’in istikrarlı performansı göze çarpıyor. Yarışı beşinci sırada tamamlayan genç İngiliz, şampiyona sıralamasında da üçüncülüğe yükselmeyi başardı. Sıralama turlarında ilk turda elenen ve yarışa 16. başlayan Ricciardo’nun ise yarışı dokuzuncu tamamlayarak takımına puan getirmesi McLaren’in takımlar şampiyonasındaki iddiasını güçlendirdi.

Ferrari pilotları açısından, özellikle Sainz için, iyi geçen sıralama turlarının ardından umutlanan Tifosu iki pilotuyla puan almayı hatta sürpriz bir podyum bile hayal etmiş olabilir. Ancak yumuşak lastikle yarışa iyi başlayan Sainz yarışı 11. olarak tamamladı ve olası puanları kaçırmış oldu. Leclerc ise sekizinci başladığı yarışı altıncı tamamlayarak gerekli olan puanları almayı başardı.

Portekiz’in son puanını da Gasly aldı. Çaylak pilot Tsunoda’nın puan alamadığı AlphaTauri’de orta sıra mücadelesinin gittikçe zorlaştığını söylemek yanlış olmaz. Son yılların en çok eleştirilen isimlerinden olan Vettel’in ise uzun zaman sonra Q3’e kalması ve yarışa onuncu sırada başlaması Vettel hayranları için heyecan verici oldu. Aston Martini ile henüz puan görememiş olan Vettel, takım arkadaşının bir sıra önünde yarışı 13. olarak tamamlamış oldu.

Arka sıralarda ise bu sene için hiçbir iddiası bulunmayan Haas ile, Latifi’yi geçmeyi başaran Schumacher’in Formula 1’e takım arkadaşı Mazepin’den daha iyi uyum sağlamaya başladığını söyleyebiliriz. Williams’ta ise takım arkadaşını bir kez daha mağlup eden Russell, puan hayaliyle çıktığı yarışı 16. olarak tamamladı.

Geçtiğimiz seneye göre daha çekişmeli geçen bir sezonun üçüncü yarışı Hamilton zaferiyle tamamlanmış oldu. Önümüzdeki hafta İspanya’da olacak yarışta bakalım Hamilton liderliğini sağlama alabilecek mi? Verstappen ve Redbull şampiyonluk stresini nasıl yönetecekler?

Aynı mücadeleleri İstanbul’da da görmek için sabırsızlanan tüm Formula 1 sevenlere iyi haftalar dilerim. 9 Mayıs’ta İstanbul’da görüşmek üzere!

YORUM EKLE

banner205

banner204