13 Ekim: Milli Kuvvetler İsyancıların Tutuklu Bulunan Elebaşlarını Astı

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 13 Ekim'de olanlar:

13 Ekim: Milli Kuvvetler İsyancıların Tutuklu Bulunan Elebaşlarını Astı

- Türk saldırısıyla karşı karşıya olan Ermenilere Sovyetler de bir ültimatom vererek Bolşevik Rus birlikleriyle Kemalistlerin şimendiferlerden serbestçe yararlanmasını istediler. Ermeni Hükümeti isteği reddedecektir.

- İngilizlerin Kafkasya temsilcisi Albay Stokes, hükümetini Dağıstan ve Kafkasya'da Sovyet yönetimine karşı bir isyan başlatmaya çağırdı. Stokes, Gürcü Hükümeti'nin Ermenistan'a her türlü yardımı yapacağını bildirdi.

- TBMM, 11 Eylül tarihli İstiklal Mahkemeleri Kanunu'na, bu mahkemelerin savaş ihaneti suçlarına bakmasını da ekledi. Asker kaçaklarını yargılamak için kurulan mahkemelerin görevleri arasına 26 Eylül'de vatan hainliği; bozgunculuk ve casusluk suçlarına bakmak da eklenmişti.

- Dün Zile'yi ele geçirmiş olan milli kuvvetler, isyancıların tutuklu bulunan elebaşlarından Deli Ömer ve Topal Hafız'ı astı.

- Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Paşa, Yunan kuvvetlerine Gediz'de bir saldırı düzenlenmesini önerdi. Genelkurmay, bu saldın ya karşı çıkacak, buna rağmen 24'te başarılı olup olmadığı tartışmalı bir saldın düzenlenecektir.

- Kalabalık bir Ermeni nüfusunun bulunduğu ve kuvvetli bir biçimde tahkim edilmiş olan Haçin, Türk kuvvetleri tarafından sarıldı. Haçin 16'da teslim alınacak, harekat 17'de sona erecektir.
İstanbul'da Rumların kurduğu Küçük Asya Derneği, çalışmalarına başladı. 1919'da İstanbul'daki Yunan siyasi temsilciliğinin çabalarıyla kurulan dernek, Küçük Asya Yunan İhtilal Cemiyeti adıyla Beyoğlu'nda ilk toplantısını yaptı.

Ermenistan Anadolu'ya savaş ilan etmiş, garip. Zaten gariplikler devrinde yaşıyoruz. Asıl hayret edilecek, insanlığın hala kan dökmesidir. Bir türlü rahat ve huzur devri gelmiyor.

İkdam: Ermeniler mukavemete çalışıyorlar. -Leh ordusunda bir fırkanın isyanı.

Akşam: Ermenistan taarruzu devam ediyor.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2020, 15:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204