17 Ekim: Ermeniler Haçin'i Baştan Aşağı Yakarak Kasabadan Çekildiler

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 17 Ekim'de olanlar:

17 Ekim: Ermeniler Haçin'i Baştan Aşağı Yakarak Kasabadan Çekildiler

- Yüksek komiserler Vahdettin'i ziyaret ederek ondan Anadolu ile uzlaşacak bir hükümet kurulmasını istediler. Bunun üzerine Damat Ferit Hükümeti istifa etti. İlk hükümetini 4 Mart 1919'da, ikincisini 19 Mayıs 1919'da, üçüncüsünü 21 Temmuz 1919'da kurmuş olan Damat Ferit, Sivas Kongresi'nin Ali Galip olayı üzerine İstanbul'la ilişiği kesmesinden sonra 30 Eylül 1919'da istifa etmiş, Ali Rıza Paşa ve Salih Paşa Hükümetlerinden sonra dördüncü hükümetini 5 Nisan 1920'de kurmuş ve bu hükümetini 31 Temmuz 1920'de yenilemişti. Bütün iktidarı döneminde, İngilizlerle işbirliği halinde, Anadolu kurtuluş hareketine karşı sert tedbirler alan Damat Ferit Paşa, böylece siyaset sahnesinden silinmiş bulunuyor. Tevfik Paşa Hükümeti, 21 Ekim'de kurulacak.

- TBMM'nin gizli oturumunda mebuslar, Van ve Bitlis'ten Ermenilere toprak verilmesi konusundaki Sovyet isteğini görüştüler. Mebuslar, Sovyetlerin tutumu karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını söyleyerek onu Çarlık emperyalizmini devam ettirmekle, Rus halkını temsil etmemekle ve gerçek komünist olmamakla suçladılar.

- Bakanlar Kurulu, Van ve Bitlis'ten Ermenilere toprak verilmesi konusunda iki gündür yaptığı görüşmeyi tamamlayarak, Sovyetlerin bu konudaki isteğini reddetmeye karar verdi. Durum Bekir Sami Bey'e 21 de bildirilecek.

- Ermeniler, Haçin'i baştan aşağı yakarak kasabadan çekildiler. Ermenilerin bir kısmı esir alındı. Haçin harekatı sona erdi. Haçin'e, bu harekatı yöneten Kuvayı Milliye Komutanı Saim Bey'in adından ötürü Saimbeyli adı verilecektir.

- İngiliz muhripleri, Bartın çayında Aydınreis ve Preveze gambotlarını ikinci kez aradılarsa da bulamadılar. Gemiler Ankara Hükümeti tarafından Rusya'ya gönderilmişti.

Alemdar: Ermenistan'da Kemali saldırıları. Kemaliler bugün Oltu'dan Ararat Dağı eteklerine kadar 250 km.lik bir cephede savaşıyorlar. -Lütfi Fikri'nin Türk-Yunan anlaşmasına karşı sözleri üzerine Abdullah Cevdet'in Bosfor'a demeci.

Peyamı Sabah'ta Ali Kemal: Demek işlemediğimiz bir hata kalmışmış. Ermenistan'a saldın ile onu da tamamladık. İkdam: Yunan Kralı vefat eder ise...

Tercümanı Hakikat: Yunan terhisi başladı mı? Kışın Ankara üzerine yürümek müşkül. -Ermenistan üzerine Tatarlar ve Bolşevikler de taarruza başlamışlar. -Doktoru Kral Aleksandr'dan ümit kesmiş.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204