27 Ekim: Fransız kuvvetleri, Adana'dan kalkarak 3 koldan saldırıya geçtiler

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 27 Ekim'de olanlar:

27 Ekim: Fransız kuvvetleri, Adana'dan kalkarak 3 koldan saldırıya geçtiler

- Yunanlılar "temizlik" amacıyla Bursa cephesinden ileri harekete geçtiler. Yenişehir ve (üçüncü defa) İnegöl Yunanlılar tarafından işgal edildi. Gediz'de, Türk kuvvetlerinin Yunanlılara saldırısı ile başlayan Hamidiye Hanı Savaşları'nda iki taraf ağır kayıplar verdi. Aslıhanlar'da Türk kuvvetleri Yunan karargâhına 1 km. kadar sokuldu. Yunanlılar, yedekleri de savaş sokarak Türkleri püskürttüler.

- Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Paşa gece (27/28); Genelkurmay Başkanlığından, birliklerdeki savaş kayıplarının yerini acele doldurmak gerektiği üzerinde durarak 1.000 er istedi; kar yağan dağlarda erlerin yalınayak ve çıplak kaldıklarını haber verdi; kaput, ayakkabı, pamuklu, elbise, yelek, kuşak, kısaca havanın etkilerinden korunmak için ne verilmek gerekirse tez elden gönderilmesini diledi.

- TBMM, bu tarihten sonra, Malta'dan gelebilecek olanlar dışında İstanbul Meclis-i Mebusanından gelecek mebusları kabul etmemeye karar verdi. TBMM, 12 Ocak 1920'de açılan son Mebuslar Meclisi üyelerinden Anadolu'ya geçenlerle, yeni seçilen üyelerden oluşuyor.

- Halkçılık Programı'nı Anayasa taslağı olarak geliştiren Geçici Komisyon'un hazırladığı metin basılarak mebuslara dağıtıldı.

- İşgal dolayısıyla yerlerini terke mecbur olan memurlar ve bunların ailelerine verilecek yollukla ilgili kanun.

- Tevfik Paşa Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı Safa Bey, İngiliz Yüksek Komiseri Robeck'i görmeye giderek Sevr'in onayı konusundaki görüşlerini anlattı. Önce Kemalistlerle birleşilmesi, sonra Mebuslar Meclisi'nin toplantıya çağrılması, daha sonra da anlaşmanın onaylanması gereği üzerinde durdu, anlaşma Padişah ve onun hükümeti tarafından onaylanırsa, Kemalistlerin barışçı yollarla yola getirilmesi fırsatının kaybolacağını söyledi.

- Mustafa Kemal, Cemal Paşa'nın Bakü’den gönderdiği 11 Haziran ve 2 Temmuz tarihli mektuplarına cevap vererek, onun Türkistan, Afganistan ve Hindistan'da yapacağı çalışmalardan ötürü teşekkür etti; Anadolu savunmasının her şeyden önce geldiğini belirterek şimdilik subay gönderemeyeceğini bildirdi.

- Fransız kuvvetleri, Adana'dan kalkarak 3 koldan saldırıya geçtiler, Tarsus'un kuzeyinde bulunan köyleri ele geçirdiler, Türk kuvvetlerini geriye attılar.

- Enver Paşa'nın Berlin'de silah alma girişimleri.

Hakimiyet Milliye: Arkalarında ağır zulümler, feci hatıralar bırakarak Yunanlılar kaçıyor (!) -Nakdi bedel kanunu çıkarmak, zenginler yaşasın, fakirler gebersin! demektir. Herkesin görevi cepheye gitmektir. -

Suriyelilerin Büyük Millet Meclisi'ne mektubu.

Dersaadet'te Lütfi Fikri Bey'in gene Anadolu ile uzlaşma önerileri.

Alemdar'da R. Cevat: Türkiye-Yunanistan yakınlaşması.

İleri: Aleksandır'ın ölümü.

Peyamı Sabah'ta Ali Kemal: Hükümet programını hiç bir noktada açık bulmadık. Anadolu'ya uzlaşma hangi şartlarla teklif edilecektir? Hükümet, barış şartlarının aynen kabul edilmesini, Anadolu'daki idareye son verilmesini istemelidir.

Kuvayı Milliye yanlısı Karagöz'de sansür edilmiş bölümler. -Nikah kıymak için toplanmış Osmanlı paşalan. Karagöz'ün araladığı perdenin arkasında Mustafa Kemal, damat adayı. Dışardan gelecek kız tarafı bekleniyor.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204