27 Eylül: Nuri Bey Pozantı'da Bir Bildiri Yayımladı

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 27 Eylül'de olanlar:

27 Eylül: Nuri Bey Pozantı'da Bir Bildiri Yayımladı

- İsmail Safa Bey'in ayrılmasıyla Adana Valiliği'ne atanmış olan Nuri Bey (Conker), ilin merkezi olan Pozantı'da bir bildiri yayımladı. 41 . Tümen Komutanlığı'nı da üzerine alan Nuri Bey, TBMM'nin emirlerine uyulmasını, milli namustan başka bir yol izlenmemesini istedi. Adana şehir merkezinde de Abdurrahman Bey Fransızların kontrolü altında ve onlarla işbirliği halinde vali vekilliğini İstanbul Hükümeti adına yürütüyor.

- Yeni Şeyhülislam Kazasker Nuri Efendi görevine başladı.

- Moskova'dan Ankara'ya gitmekte olan Yusuf Kemal Bey, Samsun'dan Sinop yönüne hareket etti.

Açıksöz: Köylü ne istiyor? Öyle bir kanun olsun ki, kimseyi kimseden ayırmasın. Köylüye hayat ve refah verecek bir devir açmamız lazım. -Milli kahramanımızla mülakat: Ethem Bey, iyi tatbik edilmek şartıyla, bu memleket ve bu millet için Bolşevikliğin kabul edilmesinden başka çare kalmadığını beyan etmişlerdir (Eskişehir'de Yeni Dünya'dan). -Cuma taliminde, hali vakti yerinde, üstü başı yeni kimseye rastlanmıyor. -Kastamonu'da İhtiyat Zabitleri Cemiyeti teşekkül etmiştir.

Öğüt: Türkiye, Kızıl Ordu'ya ihtiyaç duymamalıdır. Bir ordu, dostça da olsa başka bir ülkeye girerse, kendine telkin edilen esaslara aykırı gördüğü her şeyi yıkar.

Albayrak: Memleketçilik.

Dersaadet: Şehrimizin güzelliğine hürmet edelim.

Alemdar' da Refi Cevat: Anadolu'da halk, Kuvayı Milliye adını takınan çetelere karşı silaha sarılmış. Türk'ün asıl yurdu yine al kanlara boyanmış. İstanbul'dan Kuvayı Milliye'ye iltihak edenler pişmanmış. -Hürriyet ve İtilafın Ali Kemal'e cevabı: Mustafa Kemal'le uzlaşmak mümkün değildir. Onun cinayetlerinin Üzerlerini sünger ile silmek, şu son aylarda yaptığı öldürmeleri affetmek, bir hayduda el uzatmak gibidir. Bu surette İttihatçılık tekrar büyük vakarla iktidara gelir.

İkdam: Medeniyet için din eğitimi. -Hürriyet ve İtilafın cevabı.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204