29 Ekim: Gökbayrak Taburu, İznik'i Yunanlılardan ikinci defa kurtardı

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 29 Ekim'de olanlar:

29 Ekim: Gökbayrak Taburu, İznik'i Yunanlılardan ikinci defa kurtardı

- Türk Doğu Ordusu Kars'a yaklaşarak yarınki hareket için mevzilerine girdi.

- Fransız Birinci Yakın Doğu Tümeni, halka yayımladığı bildiride, Adana-Mersin-Tarsus arasında bundan böyle normal ulaşımın yapılabileceğini ilan etti. Belirtilen yol, Türk gerillaların saldırısına uğruyorken bu ay Fransız kuvvetlerince güvenlik altına alınmış bulunuyor. Fransızlar, bu hattaki demiryolunun da onarımını tamamlamak üzereler. Son köprünün onarımı ile demiryolu ulaşımı da 8 Aralık'ta başlayacak.

- Gökbayrak Taburu, İznik'i Yunanlılardan ikinci defa kurtardı. 2/3 Ekim gecesi Yunanlıların işgal ettiği kasaba, 6'da kurtarılmış ancak 25'te yeniden Yunan işgali altına alınmıştı. 25 Kasım'da üçüncü kez işgale uğrayacak olan İznik, son olarak 28 Kasım'da kurtarılacaktır.

- İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na sunulan gizli bir raporda, Türk-İtalyan Birliği Komitesi'nin 29 Temmuz'da Berlin'de bir toplantı yaptığı, Gabriel d'Anunzio'nun bir mesajının okunduğu anlatıldı. Buna göre İtalya, Türklere silah ve cephane sağlamak üzere her türlü çabayı gösterecektir. Hindistan, Tunus ve Cezayir'de İngiliz aleyhtarı ayaklanma için çalışmaktadır. Rapora göre, TBMM bir işçi bakanlığı kurmak istiyor, bunun için İtalyan İşçi Bakanlığı'nın raporu istendi. İtalyan Sosyalist Partisi'nin bu kabine ile ilişkisinin olmadığı, Üçüncü Enternasyonal'in görüşleri kabul edilirse işçi bakanlığına da gerek kalmayacağı cevabı verildi.

Akşam: İzzet Paşa, Anadolu ile henüz temasa başlamadıklarını söyledi.

Dersaadet, Alemdar, İkdam: Yeni Yunan Kralı Prens Pavlos (!)

İleri: İcraat hükümeti. -Hükümet Anadolu ile uzlaşma çalışmalarını, İçişleri Bakanı İzzet Paşa'ya havale etti.

Peyamı Sabah'ta Ali Kemal: Hükümet Anadolu'dakilere, gerçekleşmeyecek hayalleri bırakmalarını anlatsın.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204