3 Ekim: Çumra'yı Ele Geçiren İsyancılar Konya'ya Hâkim Oldular

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 3 Ekim'de olanlar:

3 Ekim: Çumra'yı Ele Geçiren İsyancılar Konya'ya Hâkim Oldular

-Dün Çumra'yı ele geçiren isyancılar, Konya'ya girerek şehre hâkim oldular. Vali Haydar Bey, Afyon'da bulunan 12. Kolordu Kumandanı Fahrettin Bey'e telgrafla başvurarak Delibaş Mehmet'in 500 kişilik kuvvetine karşılık silahsız ı 30 kişilik kuvveti bulunduğunu bildirdi ve acele yardım istedi. Yardım trenle yola çıkarıldı.

- Ermenistan Hükümeti, İngilizlerin Kafkasya temsilcisinden İngiltere'nin Trabzon'a asker çıkarmasını istedi. Albay Stokes, bunun bir işe yaramayacağı karşılığını verdi. Dışişleri Bakanı Ahan Canyan, telsizle Sovyetlere başvurarak Türk saldırısının acele durdurulması için girişimde bulunulmasını istedi.

- Çiçerin, Tiflis'teki Sovyet Elçisi Şeynman'a, Türkler Sarıkamış-Şahtahtı hattında kaldıkça müdahale için sebep bulunmadığını, daha ileri giderlerse önlem alınması gerektiğini, son zamanlarda İtilafın bir saldırı aracı haline gelmesine rağmen, Ermenistan'ın ezilmesine izin vermeyeceklerini yazdı.

- Fransız İşgal Kuvvetleri Komutanı Andrea, Antep üzerinde uçakla attırdığı bildirisinde, halkı Kuvayı Milliye'ye karşı kışkırtmaya çalıştı: İsyan ediniz. Fransızlara sığınınız. Sizi kardeş gibi bekliyoruz.

Vakit: Anadolu hareketine nihayet verilmiş. -Pontos murahhasları Atina'da. -Millicilerin bütçesi. -Mustafa Kemal Şark Cephesi'nde.

Yenigün: Dünya devrimi. -Avrupa'da komünistler harekete geçiyorlar. -Seyyarei Yeni Dünya'yı hedef alan sert yazı: Arif Oruç adındaki çapulcu. Ne Bolşeviklik ne Anadolu kıtlığa uğramış değildir.

Alemdar: Anadolu'da halk orduda hizmet etmek istemiyor. Firarlar artıyor.

İleri: Yunanlıların Anadolu harekatının sona ermesi.

İkdam (Bosfor'dan): Trabzon'da Rus kadınlarıyla vakit geçiren Kemali subaylar, Bolşevik namı altında zulüm yapıyor.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204