30 Eylül: Türk-Ermeni Savaşı Devam Ediyor

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 30 Eylül'de olanlar:

30 Eylül: Türk-Ermeni Savaşı Devam Ediyor

- Türk-Ermeni savaşı devam ediyor. Türk Doğu Ordusu Menderek'e girdi. Ermeni Taşnak Hükümeti Başbakan ve Dışişleri Bakanı Ahan Canyan "Vatan ve hürriyetimiz tehlikede! " diyen bir bildiri yayımladı ve halkı yurt savunmasına çağırdı, savaşın durdurulması için Çiçerin'e bir mektup yazdı.

- 1909 Yılında Abdülhamit'in tahttan indirilmesi sırasında Yıldız Sarayı'nı yağma etmekle suçlananların Divan-ı Harb-i Ôrfi'de yargılanmaları bitti. Ferik Hüsnü, Şevket Turgut, Galip, Hasan Rıza, Hasan İzzet Paşalar 10'ar yıl, diğer sanıklardan Cevdet ve Ali Beyler 5'er, Muhittin ve Tevfik Beyler 3'er yıl kürek cezasına çarptırıldı. Karar bozularak sanıklar 2 Aralık'ta tahliye edilecekler.

- Sovyet-Rusya ile Sovyet Azerbaycanı arasında birlik anlaşması yapıldı. Anlaşmaya göre Rusya ve Azerbaycan, aralarında sıkı bir askeri ve mali birlik kuracaklar, iki ülkenin askeri örgütü ve bunun komutanlığı, ekonomi ve dış ticaret yönetim organları, ikmal organları ve diğer bazı kamu örgütleri birleştirilecek.

- Yunan Kralı Aleksandr'ı maymun ısırdı. Kral, kan zehirlenmesinden 25 Ekim'de ölecek, bunun üzerine seçimler 14 Kasım'a ertelenecek, Krallık, İsviçre'de oturan Veliaht Pavlov'a teklif edilecekse de o bu isteği geri çevirecek, Meclis, kral naipliğine Amiral Pavlo Kanturyoti'yi atayacaktır.

- Genelkurmay Başkanı İsmet Bey'den kumandanlara şifre: İstanbul'dan öğrendiğimize göre İtilaf Devletleri, Anadolu'daki hükümet reislerine suikastlar düzenleyeceklermiş.

- Karabekir'in İsmet Bey'e sorusu: Celalettin Arif Bey'le Mustafa Kemal'in ve sizin aranız nasıl? Cevap: Dostça değil. Celalettin Arif intikam hissiyle hareket ediyor...

- İsmet ve Fevzi Paşaların Albay Şefik Bey'i çağırıp Mustafa Kemal Paşa ile görüşmesini söylemeleri. Mustafa Kemal Şefik Bey'e Konya İsyanını bastırma görevi veriyor.

- Kastamonu ve Havalisi Kumandanlığına atanmış olan Muhittin Paşa, Kastamonu'ya geldi, törenle karşılandı ve görevine başladı. Muhittin Paşa, cuma talimlerini gereksiz görerek kaldıracaktır.

- TBMM, sigara ve kibritten alınan vergiyi 2 misline, oyun kâğıtlarından alınan vergiyi ise 5 misline çıkardı.

- Mutedil Hürriyet ve İtilafçılar, uzlaşma toplantısına Hürriyet ve İtilafçılar gelmeyince kendi aralarında toplandılar. "Mutedil" sözcüğünün kaldırılmasını, ancak partinin esas alınmasını, Vasfi Hoca ile Seyfettin Bey'in de alındığı tek bir Merkez-i Umumi olmasını kararlaştırdılar.

- Curzon'un talimatı: Ankara'ya kurul gitmeden önce barışın onaylanması istenir.

Akşam: Yıldız Yağması hakkında karar.
Öğüt'te Vahdettin'in resmi: İngiliz ve Yunan toplarının tehdidi altında görüşlerini belirtmesi yasaklanmış bulunan sevgili Padişahımız...
Dersaadet'te Wrangel Hükümeti'nin mali durumu. Bütçe açı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204