31 Ekim: Yunanlılar Banaz-İslamköy hattına kadar ilerlediler

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 31 Ekim'de olanlar:

31 Ekim: Yunanlılar Banaz-İslamköy hattına kadar ilerlediler

- Mustafa Kemal, Ali Fuat Paşa'ya yazdığı mektupta resmi Türkiye Komünist Fırkası'nı niçin kurduklarını anlattı. Yurda komünizmin girmesi ve birlik ve sükûnun bozulması ihtimaline karşı aklı başında arkadaşlarına bu partiyi kurdurduğunu anlatan Mustafa Kemal, ordunun her zamankinden çok kumandanların emri altında bulundurulmasını, komünizm akımının er ve erbaşlardan uzak tutulmasını istedi.

- Genelkurmay Başkanlığı, Doğu Ordusu Komutanı Karabekir'e, Ermenilerin silahlarını bırakmaları ya da barışa zorlanmaları için saldırıya devam edilmesi talimatını verdi. Orduya Gümrü yönüne ilerlemesi emri verildi.

- Hükümet, Doğu Ordusu'nda görevli subayların rütbelerini bir derece yükseltme karan aldı. Kazım Karabekir'in mirliva (tümgeneral) olan rütbesini, ferikliğe (korgeneral) yükseltti. Karabekir mirliva rütbesini 28 Temmuz 1918'de almıştı.

- Yunanlılar Banaz-İslamköy hattına kadar ilerlediler, direnme ile karşılaşmaksızın, 24 Ekim'de boşalttıkları Gediz'e girdiler. Böylece Batı Cephesi Komutanlığı'nın daha çok milislere dayanarak 24'te düzenlediği, ancak Genelkurmay Başkanlığı'nın karşı çıktığı Gediz harekâtı başarısızlıkla sonuçlandı.

- Kızılordu, Güney Rusya'da direnen son Beyaz kuvveti General Wrangel'in ordusunu yardı ve Kırım'a girdi.

- Türkiye Sosyalist Fırkası'nın ikinci kongresinde yeni bir nizamname yapılarak Hüseyin Hilmi Bey, partinin değişmez başkanı ilan edildi.

İleri: Anadolu ile müzakere başladı mı? -30.000 muhaciri düşünmeyecek miyiz?

Alemdar: İstanbul Hükümeti'ne Kuvayı Milliye'nin 5 şartı. -Ankara'da, Hükümet'le görüşmeye yanaşmayan bir muhalefet var. Çoğunluk görüşmeden yana.

Peyamı Sabah'ta Ali Kemal: İtilaf Devletleri'nin Şark siyasetini anlamadığımızdan belimizi doğrultamıyoruz. Kendi düşen ağlamaz. Topla, tüfekle iş görülecek zaman çoktan geçti.

Yenigün: (Resmi) Türkiye Komünist Fırkası programı.

Öğüt: Anadolu halkı kardeştir. Irkçılık davası gülünç ve zararlıdır.

Dersaadet: Anadolu ile temas için fikir alışverişine başlandı. -Yeni Divanıharp. (Nemrut) Mustafa Paşa azledildi. Birinci Divanıharp lağvedildi. Hurşit Paşa'nın başkanlığında yeni bir divanıharp kuruldu.

İkdam' da Selim Sırrı: Beden Terbiyesi ve İsveç.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204