7 Ekim: İkinci Tümen Tuzluca'yı Ermenilerden Aldı

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 7 Ekim'de olanlar:

7 Ekim: İkinci Tümen Tuzluca'yı Ermenilerden Aldı

- Bakanlar Kurulu, Ermeni sorununun barışçı yollarla çözümünün mümkün olmadığı gerekçesiyle Kars üzerine askeri harekâta girişmeye karar verdi ve bu kararı Doğu Cephesi Komutanlığı'na bildirdi. İkinci Tümen, Tuzluca'yı Ermenilerden aldı. 20 Eylül'de verilen karar üzerine Doğu Ordusu 28 Eylül'de ileri harekâta başlamış ve bazı yerleri ele geçirmişti. Karabekir, kısa bir süre için döndüğü Erzurum'dan Sarıkamış'a hareket etti. Buradan çektiği telgrafta, kendisinin ve ordusunun Hükümet'e bağlılığını bildirdi.

- 11 Eylül tarihli kanun gereğince kurulan 7 mahkemeden Ankara İstiklal Mahkemesi çalışmalarına başladı. Bugünkü 1 Numaralı kararla, Sevr Anlaşması'nı imza ettikleri için Damat Ferit ve Hadi Paşalarla Rıza Tevfik ve Reşat Halis Beyler, yokluklarında idam cezasına çarptırıldılar.

- Yüksek komiserler, Başbakan Damat Ferit'e ortak bir nota vererek Anadolu'daki tehlikeye barışçı yollarla son vermek için güvenilir kişilerden bir kurul gönderilmesi gerektiğini ve Başbakan'ın bu konudaki itirazlarına katılmadıklarını bildirdiler.

- Lütfi Fikri Bey'in Bosfor'a verdiği demeç Akşam'da: Bir heyet halinde Anadolu'ya gitmeğe hazırım. İleri süreceğim birinci şart, Sevr Antlaşması'nın samimi ve sadıkane bir şekilde uygulanmasıdır. Buna karşılık Hükümet'in ilan ettiği genel af uygulanacak.

- Adana Vali Vekili Abdurahman Bey, İstanbul Hükümeti İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği yazıda, şehrin açlık tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi; Fransızlar şehri terkederse Kemalistlerin katliam yapacaklarını, bunların Padişah'a sadık Türk halkını tehdit ettiklerini ileri sürerek, şehri boşaltmamaları için Fransızlarla acele bir anlaşmaya varılmasını önerdi. Yarından sonra da benzer isteklerde bulunacaktır.

- Türkiye'de seyahat edenlerin bir belge alma zorunluluğunu getiren kararname kabul edildi.

- Daha sonra adı Resmi Gazete olacak haftalık Ceride-i Resmiye'yi çıkarma karan. İlk sayı, 7 Şubat 1921'de çıkabilecek, 18 Temmuz'a kadar 21 sayı yayımlanacaktır.

Açıksöz'de Piyer Loti'nin 20 Ağustos tarihli Paris Luvr gazetesinde çıkmış Türkiye'yi savunan yazısı. -Reşit Mümtaz Paşa'nın Padişah'a sunduğu Damat Ferit aleyhine rapor.

Alemdar, "Memleketin bütün namuslu evladı"na bir "son hitap" yayımlayarak muhalefetin birleşmesini istedi: İttihat ve Terakki ancak böyle mahvedilebilir. Kurtulursak böyle kurtuluruz.

İleri: Zayıflara acıyalım.

İkdam: Kızıl Rusya' da ayaklanmalar.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204