8 Ekim: Karaman ve Ilgın İsyancılardan Kurtarıldı

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz. İşte 8 Ekim'de olanlar:

8 Ekim: Karaman ve Ilgın İsyancılardan Kurtarıldı

- Refet Bey'in komutasındaki bastırma kuvvetleri, Delibaş'ın dün Konya'dan çıkarılan kuvvetlerini Çumra yönüne kovaladı. Karaman ve Ilgın isyancılardan kurtarıldı. Delibaş kuvvetleri Bozkır'a kaçtılar. Refet Bey, dün yayımladığı bildiride silahların hükümete teslimini istemişti.

- Pozantı Kongresi... Adana Cephesi'nin güçlendirilmesi ve ilin ihtiyaçlarını sağlamak için bütün ilçe ve bucaklardan seçilmiş 6o kişi, Pozantı'da bir araya geldi. Çalışmaları iki gün sürecek kongrede askeri, mali ve idari bazı kararlar alınacak. Mustafa Kemal 5 Ağustos'ta Pozantı'ya gelerek burada bir toplantı yapmış ve bir bildiri yayımlamıştı.

- İngiliz Temsilcisi Albay Stokes'in Tiflis'ten Dışişleri Bakanlığı'na raporu: Bolşeviklerle Mustafa Kemal, Ermenilere karşı anlaştı. Türk-Bolşevik planına engel olacak her şeyi desteklemeliyiz. Trabzon'u işgal etmeliyiz. Batı'dan Yunanlılar yürüsün... Stokes, Curzon'a, Dağıstan'dan Şeyh Şamil'in torunu ile Fuat Bey adında birinin gelerek, Dağıstan ayaklanmasını geliştirmek için 20.000 İngiliz lirası istediklerini yazdı. "Bu iş için bir peny bile bulamam" diye not düşen Curzon, 22'de red cevabı verecektir.

İleri: Ermenistan'a nagihani saldırının neticesi. Ermeni eski Başbakanı, Oltu ve Sarıkamış istikametinde ilerleyen saldırının ne netice vereceğinin bilinmediğini söylüyor.

İkdam: Yunanistan'da seçimler ve Trakya meselesi. -Ankara'dan dönen bir ecnebinin Journal d 'Orient gazetesine demeci: Kuvayı  Milliye'nin nüfuzu altında bulunan halkın durumu elem verici. Mustafa Kemal'in memurları halkı soyuyor. Halkın şiddetli bir isyanı bekleniyor.

Yenigün' de Çiçerin'in TBMM Başkanlığı'na 2 Temmuz tarihli mektubu. "Tabiattan gelen bir dostluk, tabii bir ittifakın en canlı tezahürü."

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204