Nereye Türkiye'm Nereye?

Sen cansın, sen canansın bizler için. Sen Asya’nın, Avrupa’nın incisisin. Tarihten beri nice uygarlığın, nice kültürün beşiğisin. Bizler de bu kültürle harmanlanmış, bu kültürle yoğrulmuşuz. Asya’da ot bitmemiş sana koşmuşuz akın akın. Sende nefes alabilmiş, senin dalına konmuşuz. Bir de bakmışız ki sen zaten bizdenmişsin, bizden biriymişsin. Obalar kurmuş, köyler oluşturmuş, kalelere bayrak dikmişiz. Seni varlığımızın kalesi görüp sana “Anadolu” adını koymuşuz.

Alpaslanlar, Fatihler, Kanuniler dört bir yana at koşturmuş. Derken zaman tersine dönmüş, ayağımıza pranga vurmak istemiş düşman. İçimizden bir Mustafa KEMAL çıkıp kötüye giden kaderi tersine çevirmiş, bizim için hazırlanan düşmanca planları yırtmış, Sevr’i parçalayıp tarihe gömmüş. Ardından devrimlerle aydınlanmış karanlık. Çiçekler selama durmuş sevinçten. Bağ bahçe, ova çayır bereketlenmiş. Bir de gökkuşağı gibi sarmış Anadolu’yu Köy Enstitüleri. Hain ve yobaz buna izin verir mi?  Kısa olmuş ömürleri.

İşte bugün Türkiye’m, sen nereye koşuyorsun? Bir bir kapandı fabrikalar. Satıldı koylar, ovalar, şehit kanıyla sulanan topraklar… Toprak satılmaz Türkiye’m! Tarihte toprak satan ülkeler, hep ciddi zararlar görmüştür. Nereye böyle Türkiye’m? 21. Yüzyılda savaşların su yüzünden çıkacağı düşünülürken niçin kuruturuz dereleri, göllerimizi? Bu para hırsı nedir? Ağaçları yakılıp yerine otel dikilen o toprakların ahı da tutar bir gün! Gözünde at gözlüğü, altında bacağı sakat bir at; nereye böyle Türkiye’m? Dört bir yanında yangın! Kaç gündür yanar dalga dalga, feryadı arşa çıkar ormanların. Bir türkü çınlar kulaklarımızda: “Değme tabip sızılıyor yaralarım yaralarım”

Çığlık çığlığa o cennet misali ormanlar… Günlerdir cayır cayır yanar. Önleyici tedbirler, proje üretmede ve kriz yönetiminde sınıfta kalan bir Orman Bakanı! Kendilerinin bir özel uçağı varmış! Nasıl olur? Yangın söndürme uçağı olmayan Türkiye’nin Orman Bakanı, nasıl olur da sıfatını kullanarak özel uçak alır kendine? Nedir çektiğimiz bu zulüm? Bilmez misin Kızılderili Şef Seatle’nin uyarısını: “Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda beyaz adam; paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.” Yine bu haber doğruysa vatandaş, yangın bölgesine göndermek üzere yanmayan elbise, yanmayan ayakkabı, yangın söndürme topu ararken bunların fiyatını %100 artıranlar olmuş. Siz insan değilsiniz eğer bu haber doğruysa ey satıcılar! Aksine fiyatını indirmeniz, hatta yangın yerine yardım amaçlı göndermeniz gerekirken demek ki bunu da fırsata çevirdiniz? Vay halimize!

Nerede bizim Türk Hava Kurumumuz? Nerede bizim liyakat ile parlayan diğer kurumlarımız? Nerede KİTLER? İşin ehli olmayan yalakalar doldurdu her yanı! Bu yanlış; çürütür, kokuşturur seni Türkiye’m! Sonuç ortada işte! Neden hangarlarda çürütülüyor yangın uçaklarımız? Neden uçakların üç katı fiyatına başka ülkelerden uçak kiralanıyor? Neden öneriler Meclis’ten geçmiyor? Neden haram yiyenler, coşkuyla alkışlanıyor? Neden Lozan’la bize kalan adalara sahip çıkmayıp Yunan’ın buralarda karargâh ve kilise kurmasını seyrettik? Neden göçmen diye bir ülke nüfusundan fazla eli silahlı bir sürü insanı yurda doldurduk? Nereye Türkiye’m, nereye?

Her şeye rağmen biz umudumuzu yitirmiyoruz Türkiye’m! Şanlı tarihinin şerefli sayfalarını kimse gölgelemeye kalkamaz. Bizim, imece kültürümüz, yardımlaşma geleneğimiz, dayanışma ruhumuz hâlâ Anadolu’yu sarıp sarmalayan bir kundaktır. İşte bu yanıyla Anadolu yine ayakta, yine el ele… Yangın bölgesine koşan köylüsünden kentlisine kadın kız erkek bir sürü can!.. Hepsi birer kahraman. Ormanların feryadını ta Karadeniz’den İç Anadolu’dan, Trakya’dan duyup uyuyamayan nice insan. Bu toprağın harcındadır yardım çağrına koşmak; nereden gelirse gelsin koşup yaraları sarmak, maddi manevi katkıda bulunmak…

Evet, inanıyoruz ki harman gibi savrulmayacak hayallerimiz, bu tarifsiz acılar bir gün dinecek. Bizim toplum olarak yapmamız gereken: Yanan alanların ranta kurban edilmesinin önüne geçmek, Zaten bu anayasal bir yükümlülüktür. Daha önce yaşadığımız kötü örneklerin yaşanmasına asla izin vermeyeceğiz: Hani 2019’da yanan ormanlık alanlara utanmadan oteller dikilmişti ya! Bu kez kimse, böyle bir densizliğe cesaret edemeyecek!

Orman yangınlarını önlemek; nehirlerimizin, göllerimizin kurumasına engel olmak, yanan ciğerleri tedavi etmek, yaraların nasıl sarılacağını tespit etmek için konunun uzmanlarıyla birlikte projeler üretip bunları belediyelerle tartışacağız. Bir daha böyle bir felaket yaşamamak için öngörüyle hareket ederek sorunların nedenlerini sorgulayıp sıkıntıları kökünden çözmeye çalışacağız. Aynı zamanda aşırı sıcak dalgalarıyla insanlığın geleceğini tehdit eden sera gazı salınımını azaltacak önlemleri de konuşacağız tabii. Hem de Türkiye genelinde yapacağız bunu.

Suyun, ağacın önemini çocuklarımızın beynine kazıyacağız. Yanan ormanlarımızı, saçları kül olan dağlarımızı yeniden yeşerteceğiz. Yine ceylanlar koşacak, renk renk kuşlar havalanacak, halk türküleri söyleyecek bülbüller; yine açacak laleler, güller; salınacak sümbüller… Coşkuyla dolacak yüreğimiz. Bedri Rahmi EYÜBOĞLU "Açın kapıları açın! Türküler geliyor.” Derken torunlarımız da aşağıdaki şarkıyı söyleyecek:

Tohumlar fidana /Fidanlar ağaca
Ağaçlar ormana /Dönmeli yurdumda

Yuvadır kuşlara / Örtüdür toprağa
Can verir doğaya /Ormanlar yurdumda

Meliha ÜNLÜ (07.08.2021)

Kaynak

  • İklim Değişikliği ve Küresel Kuraklık ile İlgili Türkiye Gerçekleri Orhan AYBER

Cumhuriyet- 21 Temmuz 2021 Çarşamba

  • ORMAN YANGINI İNSAN İLİŞKİSİ Doç. Dr. Sezgin ÖZDEN -Hülya KILIÇ- H. Emre ÜNAL- Yrd. Doç. Dr. Üstüner BİRBEN 2012
  • Kendi yarattığımız bu yeni dünyada yaşamanın yeni koşulları da değişiyor

Özlem Yüzak- Cumhuriyet- 03 Ağustos 2021

  • Feyzi Açıkalın Türk Hava Kurumu neden hedefte?- Cumhuriyet- 03 Ağustos 2021 Salı
  • Özdemir İnce Orman yangınına teselli çayı- 03 Ağustos 2021 Salı
  • BEDRİ RAHMİ EYÜBOĞLU'NUN YAZILARINDA HALK ...https://dergipark.org.tr ›

YORUM EKLE
YORUMLAR
AYLA GÜNDAŞ
AYLA GÜNDAŞ - 1 ay Önce

Eline,yüreğine,kalemine sağlık arkadaşım.Elimizde ateş,gözümüzde yaş..ayaktayız..çökmedik..çökmüyeceğiz..ayaklarımız sağlam.Selam olsun yürekli insanlara.