Cumhuriyet Tarihinde Epilepsililerle İlgili Bir İlk!

Epilepsi ve Yaşam Platformu Cumhuriyet tarihinde epilepsililerle ilgili bir ilk yarattı.

Cumhuriyet Tarihinde Epilepsililerle İlgili Bir İlk!

2001 yılında STK çalışmalarına başlayıp 20 yıldır aralıksız çalışmalara devam eden, 2017 Ocak’tan bugüne TBMM ve bakanlık çalışmalarını yürüten Epilepsi ve Yaşam Platformu Cumhuriyet tarihinde ilk kazanımını yaşadı.

Epilepsi ve Yaşam Platformu’nun epilepsi nöbetleri bitmesine karşın ilaç kullanmaya devam eden epilepsililerin de ehliyet alabilmeleri için yaptıkları başvuru, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun incelemesi için düzenlemeye gönderildi.

4 yıl boyunca çalışmaların sonuca ulaşamadığı dönemde sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın talimatıyla başlatılan çalışma, koronavirüs salgını koşullarına rağmen 5 ayda tamamlandı. Yaklaşık 3-4 ay içerisinde mevzuat işlemlerinin de tamamlanması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından, koronavirüs salgını kısıtlamalarının hafiflemesiyle epilepsililerin engel derecelerinin belirlenmesi ile ilgili resmi işlemlerin başlatılacağı bildirildi.

Bugüne kadar tüm engellileri içeren tasarı önerileriyle belirli haklara kavuşan epilepsililer Cumhuriyet tarihinde ilk kez kendileriyle ilgili bir yönetmelik tasarı önerisinin yayınlanması hem de bunun koronavirüs şartları altında gerçekleşmesinden dolayı bir ilki yaşadılar.

Nöbetleri Bitmesine Karşın İlaç Kullanmaya Devam Eden Epilepsililerin De Ehliyet Alabilmelerini İçeren Yönetmelik Tasarı Önerisi:

//epilepsiveyasam.com/YTO/2/mobile/index.html

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204