Vergi Oranları, Dilimleri ve Öğretmen Maaşlarına Etkileri

Eğitim-İş Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Mehmet Ali Güler, vergi oranları, dilimleri ve öğretmen maaşlarına etkileri konusunda açıklama yaptı.

Vergi Oranları, Dilimleri ve Öğretmen Maaşlarına Etkileri

Eğitim-İş Sendikası Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Güler yapmış olduğu açıklamada vergi oranları, dilimleri ve öğretmen maaşlarına etkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Branşı Muhasebe-Finansman olan Şube Başkanı Güler’in verdiği bilgiler ve açıklamalar şu şekilde:

“Her yıl Ocak ayından başlayan, yılın belli dönemlerinden süren ve yılsonlarına doğru da birçok çalışan gibi eğitim emekçileri ve çalışanlarını da mağdur eden vergi oranları ve dilimleri birçok kişi tarafından içeriği bilinmeyen bir konudur. Yıl içerisinde birçok meslektaşımızın maaşında düşüş yaşadığı şikâyetini sıklıkla duyduğumuz gibi, Ocak ayından itibaren birkaç aylık süre içinde de maaşlarda beklenenden fazla artış görüldüğünün dile gelmesi de sıklıkla yaşanan bir durumdur. 

Öncelikle 2021 yılı için açıklanan vergi dilimleri ve oranlarına bir göz atalım. 

193 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan gelir vergisine tabi gelirlerin vergilendirilmesinde esas alınan tarife 2021 yılı için şu şekilde belirlenmiştir: 

24.000 TL’ye kadar

% 15

53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600 TL, fazlası

% 20

190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400 TL, fazlası

% 27

650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390 TL, fazlası

% 35

650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 207.390 TL, fazlası

% 40

Bu tabloyu nasıl okumalıyız? 

Her yıl Ocak ayından itibaren alınan maaş ve ek ders ücretleri aylar itibariyle toplanır ve ilk dilim olan 24.000 TL(2021 yılı için açıklanan) rakamına ulaşana kadar gelir vergisi %15 oran üzerinden hesaplanır. 24.000 TL’nin aşılması ile birlikte bu oran  %20’ye çıkarılarak ikinci vergi dilimine girer ve alınan maaş ve ek ders ücretlerindeki farklılıklara göre bazı meslektaşlarımız Nisan ayından itibaren, bazıları da bu tutara ulaştığı takip eden aylarda maaşlarında düşüş yaşarlar.

Aynı şekilde; genellikle Ekim ayı ve sonrasında da üçüncü vergi dilimize girilerek oran %27’ye çıkar ve vergi tutarının artması ile birlikte maaşlarda çok ciddi düşüşler yaşanır. 

Ocak ayından itibaren birkaç ayda maaşlarda beklenenden daha fazla artış görülmesi ise verilen maaş artışı veya enflasyon farkının maaşlara yansımasından değil, her mali yılbaşında bu oranın tekrar %15’e düşmesinden kaynaklıdır. Bu oranlar ise brüt maaşlara değil, gerekli sosyal güvenlik kesintileri yapıldıktan sonra hesaplanan gelir vergisi matrahı tutarı üzerine uygulanır. 

Kısa süreli görev, etkinlik ve hizmet içi eğitimler sırasında ödenene harcırah ve yolluklardan alınan ücretler bu hesaplamaya dâhil edilmez. 

Eğitim emekçilerinin maaşlarında yıllardır ciddi düşüşlere sebebiyet veren bu vergi dilimi ve oranları ile ilgili 2021 yılında uygulanacak küçük değişiklikler mağduriyetleri gidermeye yeterli olmayacaktır.

​%15’lik oranın uygulandığı vergi diliminin yükseltilmesi konusunda Eğitim-İş Sendikası olarak yıllardır vermiş olduğumuz mücadeleyi sürdüreceğimizi ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha yineliyoruz…”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204