Yüz Yüze Sınavlar Öncesi Sorunlarla Yüzleşme!

Eğitim İş Ankara 1 ve 2 No’lu şubeler korona nedeniyle yüz yüze yapılması planlanan sınavların doğuracağı sakıncalara dikkat çekti.

Yüz Yüze Sınavlar Öncesi Sorunlarla Yüzleşme!

Eğitim İş Sendikası Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Bayram Kutlu ve Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Mehmet Ali Güler tarafından yapılan ortak açıklamada 4-22 Ocak 2021 tarihlerinde yapılması planlanan yüz yüze sınavlara dikkat çekildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“COVID-19 sebebiyle eğitime uzaktan devam devam edilmesi ilgili süreç sonunda sınavların yüz yüze yapılacak şekilde planlaması başta sağlık olmak üzere çeşitli sorunları da beraberinde getirecektir. Eğitimde Fırsat Eşitliği ilkesi yok sayılarak alınan kararlar, fiili durumlar göz önüne alındığında uygulamadan çok uzak, hatta uygulanması imkânsızdır. Uzaktan eğitim ile öğrencilerin yarısına bile ulaşamayan sistem, bu konuda imkânı olan azınlık ile donanım ve ağ erişimi konusunda mağduriyet yaşayan milyonlarca öğrenciyi aynı sınava sokarak büyük bir yanlışın içine girmektedir.

Ayrıca 20 yaş altı kişiler için halen uygulamada olan kısıtlar, sınav sürecinde uzaktan eğitim derslerinin de devam edecek olması ve toplu taşımaların 20 yaş altı kişilere yasak olması süreci daha da zor hale getirecektir. Bu konularda yapılan net bir açıklamanın da olmaması çeşitli kargaşalara, keyfi ve farklı uygulamalara yol açacaktır.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nı eğitim camiasında belirsizliğe yol açan ve cevap bekleyen şu sorulara ivedi bir şekilde cevap vermesini bekliyoruz:

  1. Sınavların yapılması esnasında seyreltilmiş sınıflar oluşturulması daha fazla öğretmenin sınav gözcüsü olarak görevlendirilmesine sebebiyet verecek ve haftalık ders programları aksayacaktır. Ayrıca sabahçı öğretmenlerin öğleden sonra, öğlenci öğretmenlerin de sabah görev almaları, ulaşım konusu da dikkate alındığında aksaklıklara sebebiyet verecektir. Bu durumların yaşanmaması için ne gibi önlemler alınmaktadır?
  2. Kısıtlamalardan dolayı öğrencilerin saat 13.00 – 16.00 saatleri arasında çıkış serbestisi dikkate alınacaksa bu süreler içerisinde sıkıştırılacak sınavlarda öğrenci yığılması ve sosyal mesafe kuralları için nasıl önlem alınacaktır?
  3. Okulu uzakta olan öğrenciler toplu taşım kullanımı yasak iken okullara nasıl ulaşım sağlayacaktır?
  4. Sınav sürecini karantinada geçiren öğrenciler ve öğretmenler olursa, telafi sınavları için de vakit kalmaması durumunda nasıl bir yol izlenecektir? Uzaktan eğitim sürecinde, online eğitim fırsatı bulamayan öğrenciler sınavlardan başarısız olmaları durumunda ne olacak?
  5. Sınava katılmak istemeyen veya ailesi tarafından izin verilmeyen öğrencilere değerlendirme notu nasıl verilecektir? Eğer dersten başarısız olurlarsa bu fırsat eşitliğine aykırı bir durum oluşturmaz mı? Yok sınavlara bakılmaksızın herkes başarılı sayılacak ise formalite niteliğindeki bu sınavlarda milyonlarca öğrenci ve öğretmenin riske atılması mantıklı mı?
  6. Karnelerin okulda dağıtılması kararı ile ilgili ne amaçlanmaktadır?
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204