Ankara Söyleşileri - 1 | Ankara Kulübü Başkanı Dr. Metin Özaslan

Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla kurulan Ankara'nın köklü kent derneği Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ile Ankara'ya ve Ankara Kulübü'ne dair konuştuk.

Ankara Söyleşileri - 1 | Ankara Kulübü Başkanı Dr. Metin Özaslan
 1. Metin Özaslan kimdir?

Buradaki şapkamızla Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanıyım. Aynı zamanda Ankara’mızın güzide kuruluşlarından Ankara Enstitüsü Vakfı Başkanlığını yürütüyorum. Sivil toplum tarafımız var, bürokrat tarafımız var.

Meslek hayatıma, ODTÜ’den mezun olduktan sonra Devlet Planlama Teşkilatında Planlama Uzman Yardımcısı olarak başladım. 26-27 yıl boyunca DPT uzmanı ile çalıştım. Yerel kalkınma, bölgesel kalkınma konuları üzerinde, şehircilik üzerinde, yerel yönetimler üzerinde çalıştım. Son 1 yılda da Sanayi Bakanlığında, Sanayi Teknoloji Uzmanı olarak görev yapıyorum.

Akademisyen tarafımız da var. ODTÜ’den Sosyoloji mezunuyum. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi’nde “Kentleşme, Kentlileşme ve Kent Kültürü” alanında Yüksek Lisans yaptım. İngiltere’de şehir kalkınması, yerel kalkınma doktorası yaptım.

Siyasal Bilgiler Fakültesinde part time derslere girdim. DTCF’de de part time ders vermeye devam ediyorum.

 1. Ankara sevginiz nereden geliyor?

Anne tarafından da baba tarafından da Ankaralıyım. Ailem, Seymen geleneğinden geliyor.  Çok küçük yaşlardan itibaren Seymen sevgisi, Ankara sevgisi geliyor. Ankara önemli bir şehir… Ankara, Atatürk’ün şehri. Ama her şeyden önce 27 Aralık 1919 ile birlikte Ankara mazlum dünyanın, emperyalizme maruz kalmış tüm halkların umut bağladığı bir şehir durumuna geliyor. Sadece mazlum halklar da değil, dünyadaki tüm hümanistler aynı zamanda Ankara’ya umut bağlıyor. Bizim milli mücadelemiz, kurtuluş savaşımız hep Ankara adıyla anılıyor. Ankara, anti-emperyalist mücadelenin merkezi, kalbi, sembolü haline geliyor. Böyle bir özelliği olan şehir burası. Biz bunu hep hatırlatmaya çalışıyoruz. Ankara halen mazlum dünyanın kalbidir.

Ayrıca Başkent olduktan sonra da Anadolu’nun lokomotifi olan bir şehirdir. Anadolu’nun büyüme merkezi, kalkınma modernleşme lokomotifi haline geliyor. Medeniyet diye bize sunulan Batı’nın dışındaki dünyayı sömüren bir medeniyet var o döneme kadar. Dolayısıyla burası, mazlum dünyanın kalbi oluyor, yeni bir medeniyet projesinin merkezi oluyor.

Anadolu’yu seven, Anadolu’yu önemseyen insanlar açısından Ankara’yı sevmek için yetiyor. Denizi yok demek onun için sevmemek cahilce laflar, burada bir ruh var. Milli mücadele ruhu var.

 1. Ankara Kulübü’nü nasıl anlatırsınız. Vizyonu ve misyonu nedir? Ne iş yapar?

Ankara Kulübü, Ankara’nın en eski derneği. 1932’de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Seymenlik geleneğini, 27 Aralık ruhunu, Kızılca Gün ruhunu yaşatan bir dernek. Bunların yanında Ankara’nın tüm gelenekleri, görenekleri, değerleri, kent yapısı üzerinde çalışan bir şehir derneğiyiz. Ankara’nın tüm ilçelerinde şubemiz var. Halk müziği koroları, sanat müziği koroları gibi çalışmaları olan araştırma merkezleri olan bir dernek. Yayın organı Başkent Ankara dergisidir.

13 Ekim’de Türk Tarih Kurumu ve Ankara Kulübü Derneği işbirliği ile Ankara’nın başkent oluşunu kutlayacağız. Yakın zamanda da Ankara’nın sesi olacak, Kızılca Gün TV adıyla bir Ankara televizyonu kuracağız.

 1. 27 Aralık Cumhuriyet tarihi için son derece önemli bir tarih ayrıca Ankaralılar için de ayrı bir gurur. Mustafa Kemal Atatürk’ü, binlerce Seymen’in oluşturduğu Seymen Alayı “Vatan için ölmeye geldik” diyerek karşılıyorlar. Seymenlik nedir, milli mücadeledeki rolü nedir?

27 Aralık 1919’a kadar genel kanaat şu şekilde; Anadolu’da birtakım isyancı subaylar harekete geçmiş milleti isyana teşvik ediyorlar. Bunu da yapamıyorlar çünkü halk destek vermiyor. İstanbul’dan görünen tablo bu. 27 Aralık Milli Mücadele’yi bir halk hareketine dönüştürüyor. Bu açıdan büyük öneme sahip.

Atlı ve yaya binlerce Seymen, on binlerce halk Keklikpınarı’ndan Ankara’nı içlerine kadar gelip Atatürk’ü karşılıyor. Buna Seymen dizilme töresi diyoruz. Yeni bir devletin kurulacağı, yeni bir lider seçileceği yani yeni bir dirlik ve birlik kurulacağı dönemin başlangıcıdır Kızılca Gün. Bu günlerde Seymen dizilme töresi dediğimiz bir tören gerçekleştiriliyor. Bu devlet kurma törenidir. Üç aşaması var bu törenin. İlk olarak Sinsin Ateşi yakılır. Seymenler yüksek yerlerde ateş yakarlar, dualar edilir, kurban kesilir, zeybekler oynanır, halaylar çekilir. Bir araya gelme, toplanma çağrısıdır bu. 26 Aralık akşamı Sinsin Ateşi yakılıyor. İkincisi, ertesi gün Seymenler Kahvesine Seymen Sancağı dikilir. Üçüncü törende de Seymenler Kahvesinden alay kalkıyor, gelen tüm birlikler toplanıyor ve Ankara’nın farklı yerlerine Seymenler dağılıyor. Seymen Alayı için yani karşılama törenine geçiyorlar. Üçüncü ve son törende yeni lider karşılanıp merkeze getiriliyor.

27 Aralık sadece basit bir karşılama değil yeni bir devlet kurma törenidir. Fiilen Cumhuriyet’in kurulduğu gündür o gün. Aynı zamanda önemli bir propagandadır. On binlerce insan Atatürk’ü karşılayınca milli mücadelenin ete kemiğe büründüğü görülüyor. Halk desteğini gören işgalci devletler de Ankara’yı ertesi gün terk ediyorlar. 28 Aralık itibariyle Atatürk muhatap alınacak bir adam, bir önder olarak öne çıkıyor.

Metin Özaslan

 1. Anıtkabir, Ankara’nın en önemli simgesi… Peki, Anıtkabir hak ettiği değeri buluyor mu?  Ankaralı olup Anıtkabir’i görmeyenler var mıdır? Bu konuda ne söylersiniz.

Anıtkabir’in hemen yanında oturuyorum ben Gençlik Caddesi’nde çok yakından gözlemledim bunu. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar Anıtkabir devletin mekanıydı. Devlet ziyaretlerde bulunurdu. Milli bayramlarda gidilen bir mekandı. Son dönemlerde tamamen halkın yeri oldu, milletin Anıtkabir’i oldu. Bir yılda 700-800 milyon insan Anıtkabir’i ziyaret ediyor. Anıtkabir turizmi oluştu aynı zamanda. Anıtkabir’in etrafı her gün gezi otobüsleriyle dolup taşıyor.

 1. Peki, çok bilinen bir soruyu size sormak isterim. Ankara gri şehir mi?

Ankara’ya dönük oryantalist bir bakış açısı var. Bu bakışın merkezi İstanbul’daki yalılar. Boğazda oturan birtakım burjuva grubu...

Yahya Kemal Beyatlı, yıllar önce Ankara için, “En çok İstanbul’a dönüşünü severim” diyor. Bunu hâlâ dalga geçerek kullanırlar. Gri şehir kullanımı da aynı şekilde yıllardır kullanılır. O da, memur şehri olmasından geliyor. Yoksa havası berrak bir yayla şehridir Ankara, insan nefes aldığını hisseder.

 1. Ankara'nın neredeyse bütün ilçeleri semtleri ayrı bir hikâye barındırıyor. Tek tek hepsini açıklamak mümkün olmayabilir, fakat sizin hikâyesini en ilginç bulduğunuz ilçe ya da semt ismi hangisi, hikâyesi nedir?

Birçok hikâyenin tarihsel gerçekliği var ama çoğu da yakıştırma… Bir türkü hikâyelerini anlatmayı sevmem bir de bu yerleşim yeri isimlerini… Bunların çoğu ayakları yere basmayan hikâyeler.

Balgat hikâyesi örneğin, Balgat yüzlerce yıldır Balgat… Çaya bal katma hikâyesinden sonra Balgat adını almıyor. Bunlar yakıştırma.

Keçiören ismi mesela, “kiçi viran”dan geliyor. Kiçi küçük demek eski Türkçede, viran da harabe demek. küçük harabe, eski köy anlamını taşıyor.

Esenboğa da bilinen ve gerçek bir hikayeye sahip. Timur'un ordusundaki İsen buga isimli bir generalin ismi veriliyor bölgeye, sonrasında Esenboğa’ya dönüyor.

 1. Ankara Kulübü, Ankara Siyasetinde ne gibi bir ağırlığa sahiptir? Mesela sizin önerinizle meclise vekil girer mi? Ya da Ankara ile ilgili kararlarda fikriniz alınır mı? Üyeleriniz arasında önemli siyasi isimler var mı?

Tabii, her kesimden üyelerimiz var.

Ankara bahtsız bir şehir. Demokrasi Ankara için bir oyun, temsil sistemi Ankaralılar için geçerli değil. Bizim doğru düzgün Ankaralı milletvekilimiz yok.  32 milletvekili var, içinde bir ya da bir buçuk tanesi için Ankara’ya duyarlı, Ankara’yı bilen, Ankara’nın hassasiyetlerini taşıyan milletvekili diyebiliriz. Ankara temsil edilemiyor. Ben bunu sürekli dile getiriyorum, getirmeye de devam edeceğim. Harekete de geçeceğiz bununla ilgili. Siyasi partilerin genel merkezleri buradaysa onları rahat bırakmayacağız. Ankaralılar bundan çok mustarip çünkü. Köyler, kırsal kesimler dökülüyor. Kamu yatırımı almayan bir şehir Ankara. Mansur Yavaş’ın seçilmesi Ankaralıların bir isyanı. Ankara’da en büyük ve en sadık parti Ankaralı Partisidir. Ankaralı partisi hangi partiyle ittifak kurarsa o parti 1 numaradır.

 1. Ankara 15 Temmuz gecesi FETÖ darbe girişiminde büyük yaralar aldı. Sizin milli mücadele ruhunuz ortada. Peki, Metin Özaslan ve Ankara Kulübü 15 Temmuz’u ve bugüne kadar gelen terörle mücadele, Mavi Vatan mücadelesi gibi milli konuları nasıl değerlendiriyor?

Ben şahıs olarak FETÖ’den çok çektim. Devlet Planlama Teşkilatı’na sınav 1.’si olarak girdim. Fakat FETÖ nedeniyle bir yere yükselemedim. Yine aynı şekilde doçentlik sınavına girdim, jüriden geçemedim. Bu işin arkasından da FETÖ’cüler çıktı. Casusluk, Fuhuş gibi birçok dosyada adımı geçirdiler. Burada Genel Başkan oldum 2009 yılında. Ankara Kulübü Derneği’nin adı bütün davalarda geçti. Türkiye’nin projelerini yönettiğimizi, Türk siyasetine yön verdiğimizi iddia ettiler. Gerçekten çok çektik. FETÖ, bu ülkenin başına gelen en tehlikeli yapılardan biri.

ankara kulübü derneği

 1. Ankara Konağı’nın hikayesi nedir?

Bu konağın bir tarihçesi yok. Abidinpaşa’da tarihi bir konağımız var. İlçelerimiz için konak satın alıyoruz ya da yoksa arsasını alıp yapıyoruz. Onların her biri de birer kent müzesi, ilçe müzesi işlevini görüyor.

 1. Pandemi koşullarında neler yapıyorsunuz. Önümüzdeki dönem planlarınızdan bahseder misiniz?

Pandemi sürecinde yer yer sosyal medya üzerinden sohbetler yaptık. Bizim birçok etkinliğimiz, çalışmamız bir araya gelme üzerine kurulu. Ferfeneler, Seymen çalışmaları, Bacıeren çalışmaları, korolar vs. hepsi bir araya gelme üzerine olunca bu süreçte onları dondurmak zorunda kaldık. Yönetim olarak sürekli çalıştık toplantılarımızı yaptık. Şu anda da yürüyen çalışmalarımız ve yakında vereceğimiz müjdeler var o planlarımız üzerinde çalıştık. Dergilerimizi çıkarmaya çalıştık. Televizyon kuruluşu çalışmalarımızı yürüttük. Bunlara yine devam ediyoruz. Yine tabi olabildiğince sosyal medya üzerinden vs. çevremizdeki insanları uyarmaya çalıştık.

 1. Ankara’da kesinlikle görülmesi gereken yeler diye sorsak ne dersiniz?

İlk olarak Anıtkabir’den başlamak lazım. Ankara, Milli Mücadelenin kalbi... Milli Mücadele’nin yaşandığı yerleri görmek lazım. Sakarya Savaşı’nın yaşandığı Polatlı’yı görmek lazım. Ülkenin nasıl kurtulduğunun izleri burada, aynı şekilde nasıl kurulduğunun izleri de burada. Cumhuriyet’in izlerini görmek lazım. Atatürk Bulvarı, Yenişehir, Protokol Yolu, Ulus vs. buraları görmek lazım. Ankara Kalesi en güzel, en önemli kale kentlerinden birisi. Orayı görmek lazım.

 1. Gençlerbirliği mi Ankaragücü mü?

İkisinin de farklı boyutları var. İkisini de tartmaya kalktığımızda biri birinden üstün gelmiyor. Ben küçük yaşlardan itibaren Gençlerbirliği taraftarı oldum. Yüzümüz hiç gülmedi o ayrı ama Gençlerbirliği inadın takımıdır. Ankaralı gururunun takımıdır ve entelektüel bir tabana sahiptir.

İkisi de çok kıymetli ama şunu söyleyebilirim; Ankara, Anadolu’nun temsilcisidir bu sporda da böyle olmalıdır. Fakat onu göremiyoruz. Ankara takımlarının mutlaka lig şampiyonu olması gerekirdi, olmadı.

Bir müjde de verelim buradan; hiç anlamama rağmen bir Ankara takımı çıkaracağım Ankara Kulübü’nden. Adı, Seymenler olacak. İnşallah 10 yıl içerisinde de Süper Lig kupasını Ankara’ya getireceğiz.

 1. Son olarak sizden gençlere bir mesaj rica ediyoruz.

Gençlik okumalı, kolaycılığa kaçmamalı. İnternet dünyasında sayısız haberler akıyor, sağlam referanslar da var oralardan beslenmeli. Bu ülkeyi, tarihimizi, milletimizin tarihini iyi okumalılar. İkinci olarak eğitime çok önem vermeliler. Bir spor dalıyla uğraşmalılar, bir sanat etkinliği ile uğraşmalılar, bir çalgı aleti çalmalılar, mutlaka en az 1 dil bilmeliler. Modern, çağdaş hayatı takip ederken geleneklerimizi, bizim sanatımızı bilmeliler.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 17:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Dericizade Faruk Küçük
Dericizade Faruk Küçük - 5 ay Önce

Ankara kulübü derneği genel Bşķ nı metin Özaslan emeklerine sağlık poragram için emeği geçen herkese teşekkür ederim hayırlı olsun

Ömer Ağa KURT
Ömer Ağa KURT - 5 ay Önce

Ankara sayın Dr. Metin Özaslan ın kucaklayıcı yaklaşımları ve projeleriyle ANKARA sevgisi ile büyüyecek.Hak ettiği yerini alacaktır.

SIRADAKİ HABER

banner205

banner204