ABD'deki Türk Anlattı: "Bazı İnsanların Ölümüne Karar Verdik"

ABD'de çalışan Türk doktor Sine Aras Akten, koronavirüs sürecinde yaşadıklarını kitap haline getirdi. Dr. Akten, "Bazı insanların ölümüne karar verdik” dedi.

ABD'deki Türk Anlattı: "Bazı İnsanların Ölümüne Karar Verdik"

New York’ta çalışan Türk doktor Sine Aras Akten, bu süreçte yaşadıklarını kitap haline getirdi. Dr. Akten, Brooklyn’de 500 yataklı Woodhull HHC/ New York Üniversitesi’nde nefroloji uzmanı olarak çalışıyor. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan ve 2006 yılında ABD’ye giden Dr. Akten’in (40) “Bir Türk Doktorun Korona Güncesi” adlı kitabı Türkiye’de de yayınlandı.

Kitapta dokuz hastanın hikayesini anlatan Dr. Akten, “Anlattığım hikayeler gerçek, sadece anlatımda biraz kurgu yapıldı. Salgının ilk zamanlarında Mart ayında diyaliz cihazları ve ventilatör, sağlık çalışanlarını koruyacak maske gibi tüm ekipmanlarda 15 gün kadar gecikme oldu. Hastalarda büyük bir yığılma olunca çok zorlandık. Hayatımda bu kadar zorlanmamıştım. Bir hastaya diyaliz yapıyorum, öbür hastaya yapamıyorum. Artık hasta seçmek zorunda kalıyordum. İyileşmeyeceğine kanaat getirilen hastalara diyaliz değil, solunum cihazı bile önermedik. Bazı insanların ölümüne karar verdik. O yüzden bizim sağlık çalışanlarının içten içe en büyük derdi oldu.” dedi.

Dr. Akten, süreçte çok fazla hasta ve doktor arkadaşını kaybettiğini söyleyerek bir doktor arkadaşının intiharından da bahsetti. Hiçbir psikiyatr vakası olmayan, başarılı acil servis şef doktoru bu kadar aciz kayıplar karşısında üzüntüsünü kaldıramayıp kendini kötü hissetmiş. ‘Hastalara hiçbir şey yapamıyoruz, elimizden kayıp gidiyorlar’ sıkıntısıyla kendi canına kıydı.” dedi.

'DAHA İYİ YÖNETTİNİZ'

Türkiye'nin koronavirüs sürecini ABD’den çok daha kontrollü ve iyi yönettiğini vurgulayan Dr. Akten şunları söyledi: "Burada durum hala devam ediyor. New York eyaletinde kontrolde. Vakalar azaldı. Hastane yatışları çok fazla artmadı. Ama Güney, Batı ve Orta Amerika’da yeni New York’u onlar yaşıyor. Pandeminin merkezi onlar. Uygulamalarda gecikmeler oldu. İnsanlar maske ve sosyal mesafeye riayet etmediler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER