Afşin Emre Kayıpmaz: 'Koronanın Zatürreye Dönüşme İhtimali Artıyor'

Doç. Dr. Kayıpmaz, 'Hastalığın zatürreye dönüşme ihtimali artıyor. Bunun önüne geçmek için de erken tanı ve tedavi çok önemli bir rol oynuyor.' dedi

Afşin Emre Kayıpmaz: 'Koronanın Zatürreye Dönüşme İhtimali Artıyor'

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, son günlerde ağır hasta sayısında önemli bir artış yaşandığına işaret ederek Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde de bu artışı gözlemlediklerini söyledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, Kovid-19 geçirip hastalığı ağır atlatan kişilerde hastalığın zatürreye dönüşmesi sebebiyle servis ve yoğun bakım ihtiyacı olan kişilerin sayısında da her geçen gün artış yaşandığına dikkat çekti.

Doç. Dr. Kayıpmaz, gençlerde de hastalığın ağır seyrettiği kişiler olduğunu belirterek, şu uyarılarda bulundu:

"35 yaşındaki bir kişiyi de ciddi solunum sıkıntısıyla acil serviste görebiliyoruz. Onun da yoğun bakıma yatırılarak takip edilmesi gerekebiliyor. Günlük çalışma hayatında aktif olan kişilerin özellikle 25-49 yaş arasındaki kişilerin hastalığı kapıp belirti göstermeden ya da hafif belirtilerle hastalığı atlatırken evlerine gittiklerinde ve ev içerisinde kurallara dikkat etmedikleri için evdeki kronik hastalığı olanlara ve ileri yaştaki büyüklere hastalığı bulaştırdığını biliyoruz. Evden hiç çıkmamış hastalığı kapmış 80 yaş üzeri hastalarımız var. Demek ki onlara hastalığı taşıyan kişiler var. Bunlar da günlük yaşam içerisinde aktif olan 25-49 yaş arasındaki kişiler. Onların getirdiği hastalık, büyüklerde kronik hastalığı olan kişilerde daha ağır seyretmesine neden olabiliyor. Bu durumda ise yoğun bakım ve servis yatışları etkileniyor. Hastalığın zatürreye dönüşme ihtimali artıyor. Bunun önüne geçmek için de erken tanı ve tedavi çok önemli bir rol oynuyor. Erken tedavide kullanılan antiviral ilaçlar favipiravir gibi ilaçların sayesinde de ülke genelinde hastalığın zatürreye dönüşüm ihtimali de yüzde 5'in altında."

Erken tedavinin, hastalığın zatürreye dönüşme oranını azalttığını belirten Kayıpmaz, şunları söyledi:

"Hastane ve yoğun bakım yatışları azalıyor. Hastalığın ağır seyrettiği risk gruplarında yer alan kronik hastalıkları olan belli yaşın üzerindeki kişilerin artması ile birlikte sağlık kapasitesinin üzerindeki yük artıyor. Sağlık çalışanlarımız, mart ayından itibaren yoğun bir çabanın içerisinde. Aylardır hiç dinlenmeden, sevdiklerine sarılmadan sürekli çalışma halinde olan arkadaşlarımız var. Onların bu fedakar çabalarına bizler de birey olarak tedbirlere uyarak destek verebiliriz."

Kayıpmaz, bireylerin alması gereken önlemlerin yanı sıra kamu ve özel sektörün de alması gereken önlemlerin olduğunu belirterek, kamu ve özel sektörde uzaktan çalışma imkanının teşvik edilmesinin atılan önemli adımlar olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204