Ankara'da 400’ü Aşkın Kişi TURKOVAC Oldu

400'ü aşkın kişi Ankara Şehir Hastanesi'nde yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC’ın 3’üncü faz çalışmasında gönüllü oldu.

Ankara'da 400’ü Aşkın Kişi TURKOVAC Oldu

Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Kliniği idari ve eğitim aorumlusu Doç. Dr. Bedia Mert Dinç, yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC’ın, iki doz Sinovac aşısı yaptıranlara hatırlatma dozu olarak uygulandığı 3’üncü faz çalışmasında aşılanan gönüllü sayısının 400’ü aştığını söyledi.

TURKOVAC koordinatör araştırmacısı da olan Dinç şöyle konuştu: “Şu ana kadar yaklaşık 400’ün üstünde gönüllüyü aşıladık. Başvurular gayet iyi gidiyor, gönüllülerimiz hem e-Nabız üzerinden hem bizlere direkt telefonla ulaşarak hem de ALO 184 hattı üzerinden randevularını alıyorlar. Geldiklerinde ön değerlendirmeleri gerçekleştirdikten sonra aşılarını yapıyoruz.”

Dinç, klinik çalışma kapsamında hafta sonları da aşılamanın devam ettiğini belirterek, “Bu çalışmayı ne kadar hızlı tamamlarsak TURKOVAC’ın yaygın kullanıma girmesi o kadar hızlı olacak. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak, kendi aşımızı kullanmak için o kadar hızlı yol almış olacağız” dedi.

Çok Yakın Zamanda Yayınlanacak

Dinç, TURKOVAC’ın farklı klinik çalışmalarının eş zamanlı yürütüldüğüne işaret ederek şu bilgileri paylaştı:
“Diğer çalışmaların, bizim şu anda yürüttüğümüz çalışmadan farkı ‘çift kör’ olması, yani gönüllülerin hangi aşı yapıldığını bilmiyor olması. Sonuçlar derleniyor, bitmek üzere, çok yakın zamanda yayınlanacak. Burada bütün amaç, TURKOVAC aşısının öncelikle güvenilirliğini, daha sonra etkinliğini ölçmek. Ülkemizde aşılanan ciddi bir popülasyon var. Özellikle bu aşamadan sonra hatırlatma dozu olarak etkinliğini bilmek bizim için önemli. Farklı çalışmaların sonuçları çok yakın zamanda yayınlanır.”

TURKOVAC aşısının bir an önce yaygın kullanıma geçmesini amaçladıklarını dile getiren Dinç, “Bunun için öncelikle acil kullanım onayı almamız gerekiyor. Çalışmalarımızı o yüzden dört koldan yürütüyoruz. Burada gönüllülerimize çok iş düşüyor, onların desteğine çok ihtiyacımız var. Gönüllü sayımız optimum düzeye ulaştığında acil kullanım onayı alabileceğimiz için en kısa sürede bu sayıyı tamamlayarak aşımızı yaygın kullanıma sokmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER