Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete (kaygı) bozukluğu nedir, tedavisi nasıl yapılır, belirtileri neler? Okurlarımız için derledik.

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğu Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete (kaygı)bozukluğu nedir, tedavisi nasıl yapılır, belirtileri neler? Okurlarımız için derledik.

Anksiyete, strese karşı bizi koruyabilecek, normal hatta yardımcı bir tepkiyken ‘anksiyete bozukluğu’ aşırı derecede kaygı ve korkuya neden olmaktadır. İşte an anksiyete bozukluğu belirtileri ve tedavisi hakkında bilgiler

Anksiyete bozuklukları sıklıkla diğer akıl hastalıkları, özellikle majör depresif bozukluk , kişilik bozukluğu ve madde kullanım bozukluğu ile ortaya çıkar. Tanısı konulan semptomların tipik olarak en az 6 ay boyunca mevcut olması, durum için beklenenden daha fazla olması ve işleyişin azaltılması gerekir. 

ANKSİYETE BOZUKLUĞU NEDİR?

Anksiyete, stresli durumlara karşı doğal bir insan tepkisidir, ancak bir tetikleyici olmadan sıklıkla meydana geldiğinde bir durum haline gelir.

Anksiyete bozukluğu olan bir kişi “tekrarlayan düşüncelere veya endişelere sahip olan” olarak tanımlanmaktadır. Anksiyete bozukluğu olan insanlar için stres, panik ve endişe gibi duygular daha uzun sürer, daha aşırı ve kontrol etmek çok daha zordur.

ANKSİYETE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sık görülen, uzmanlar tarafından genel kabul gören anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir:

-Aşırı Endişe

-Heyecanlı hissetme

-Huzursuzluk

-Yorgunluk

-Konsantre 'adapte' sorunu

-Aşırı sinirlilik

-Gergin kaslar

-Uyku bozuklukları

-Panik ataklar

-Sosyal kaygı bozukluğu

-Mantıksız korkular

ANKSİYETE TEDAVİSİ 

Öncelikle doktor kontrol altında ilaç tedavisi, bu hastalığa yakalananlar için en önemli tedavi biçimidir. Doktorunuzla görüşmeden farklı tedavi yöntemleri, hastalığın bazı fonksiyonlarını farkında olmadan tetikleyebilir.

 Psikoterapi ve ilaç tedavileri anksiyete bozukluğunun tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Ayrıca nefes egzersizleri insanların kaygılarını azaltmada destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204