Bir Plazma Bağışçısı 16 Koronavirüs Hastasına Umut Olacak

Sağlık Bakanlığı'nın yeni geliştirdiği teknolojiyle artık 1 plazma bağışçısı 8 defa bağış yapabilecek ve bu sayede 16 koronavirüs hastasına umut olacak.

Bir Plazma Bağışçısı 16 Koronavirüs Hastasına Umut Olacak

Türk Kızılay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Türkiye ortalamasına göre Adana'da pandemi sürecindeki farkındalığın çok yüksek olduğunu belirterek, "Bu hastalığı geçirmiş, şifa bulmuş ve üzerinden 14 gün geçmiş vatandaşlarımızı hastanelerde şifa bekleyenler için plazma vermeye davet ediyoruz. Tanımadığı ve bilmediği insanların hayata tutunması için plazma bağışı olmazsa olmazlardandır. 19-60 yaş arasındaki bu hastalığı geçirmiş her sağlıklı vatandaşımız plazma bağışçısı olabilir” diye konuştu.

'HER PLAZMA BAĞIŞÇISI 3 AY BOYUNCA 8 KEZ BAĞIŞ YAPABİLECEK'

Bir plazma bağışçısının 3 ay boyunca 8 defa bağış yapabileceğini söyleyen Saygılı, "Bugünden itibaren her plazma bağışçısı 3 ay boyunca 8 defa bağış yapabilecek ve o bağışları da her biri 400 miligram olmak üzere 2’ye böldüğümüzde 16 vatandaşımızın hayata tutunmasına destek olacak. İnsanlar 16 kişinin hayata tutunmasını istiyorlarsa en yakın Türk Kızılayı merkezine uğrayarak bağış yapmalı. Bunun iyiliği bulaştırmak için önemli ve vatandaşlık görevi olduğunu bilmeli. Sağlık Bakanlığı'na bağlı araştırma kurulu yapılan araştırmalarda önce 6 kişiye umut olan plazma, gelişen teknolojiyle içerisindeki antikor ve diğer tıbbi mikroorganizmalarla artık 16 hayatın kurtarılmasına neden olacak. Yapılan laboratuvar çalışmalarıyla bu mümkün oldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204