Cumhuriyetçi Hekimler, YÖK'ün Genelgesini Yargıya Taşıyacak

Cumhuriyetçi Hekimler: 'Vicdanları yaralayan YÖK genelgesi derhal iptal edilmeli ve yapılmış tüm işlemler yok hükmünde sayılmalıdır.'

Cumhuriyetçi Hekimler, YÖK'ün Genelgesini Yargıya Taşıyacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de üniversite sınavlarında 700-800 bininci olup yurt dışında tıp fakültesi, diş hekimliği gibi bölümlere yatay geçiş yapan öğrenciler olduğunu doğrulamıştı. Yapılan bu yatay geçiş oyununa tepkiler gelmeye devam ediyor.

Son olarak Cumhuriyetçi Hekimler, yaşanan skandala tepki göstererek, YÖK’ün yatay geçiş genelgesini yargıya taşıdıklarını açıkladı. Cumhuriyetçi Hekimler’in yaptığı açıklama şöyle:

"Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), 29/05/2020 tarihli “Küresel Covid-19 Salgını Dolayısıyla Yurt İçindeki Yükseköğretim Kurumlarına Yatay Geçiş Koşulları” başlıklı genelgesi kamuoyunda haklı bir infiale neden oldu. Bu genelge ile üniversite seçme sınavlarında İstanbul Tıp Fakültesi gibi yüksek puanlı veya diğer fakültelere bir iki puanla giremeyen, alın teri dökmüş gençlerimizin hakları açıkça çiğnenmiştir. Ayrıca uygulama başta İstanbul Tıp Fakültemiz olmak üzere tüm fakültelerimizi itibarsızlaştırmakta ve köklü kurumsal yapılarına zarar vermektedir."

YÖK GENELGESİNİ VE SONUÇLARINI YARGIYA TAŞIYORUZ

"Vicdanları yaralayan YÖK genelgesi derhal iptal edilmeli ve yapılmış tüm işlemler yok hükmünde sayılmalıdır. Cumhuriyetçi Hekimler, gençlerimizin emeğine hürmetsiz YÖK kararının yakından takipçisidir. YÖK genelgesini ve sonuçlarını yargıya taşıyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204