Fahrettin Koca Duyurdu: 10 Milyon Doz Sinovac Aşısı Geliyor

Fahrettin Koca, bu hafta Çin’den 10 milyon doz Sinovac aşısı geleceğini bildirdi.

Fahrettin Koca Duyurdu: 10 Milyon Doz Sinovac Aşısı Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu hafta Çin’den 10 milyonun üzerinde aşı geleceğini söyledi. Sinovac randevuları yeniden açıldı. Türkiye’nin aşılama hızının bu hafta yeniden artması bekleniyor.

Türkiye'nin aşı takviminde hedefini açıklayan Koca, haziran ayı sonuna kadar 18-20 yaş üzerindeki vatandaşların aşılarının bitirilmesinin planlandığını belirtti. Koca, “Bu hafta 10 milyonun üzerinde aşı gelecek” dedi. Çin’den geçen hafta da bir parti aşı gelmişti. Aşılar, 14 günlük test süreçlerinin tamamlanmasının ardından uygulanacak. Türkiye Kovid-19’a karşı 14 Ocak’ta başlattığı aşı programında 26 milyon 500 bini aşkın doz aşı yaptı.

UĞUR ŞAHİN BİLİM KURULU TOPLANTISINA KATILACAK

Bakan Koca, Biontech’in kurucu ortağı Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in video konferans ile Bilim Kurulu toplantısına katılacağını açıkladı. Koca, “84 milyonun Uğur Hoca’dan duyacakları var” dedi. Biontech’le toplam 90 milyon dozdan fazla aşının temin edilmesi yönünde anlaşmaların yapıldığını ifade eden Koca, “O rakamlar bu hafta Uğur hocanın ağzından duyulsun istiyorum" dedi.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in bilim kurulu toplantısının ardından açıklama yapması bekleniyor. Şahin’in Biontech Kovid-19’a karşı geliştirdiği mRNA aşısının etkinliği, aşı kampanyası gibi konularda açıklama yapacağı öğrenildi. Fahrettin Koca, aşı kampanyası için Uğur Şahin’i haziran ayında Türkiye’ye davet ettiklerini de söyledi.

YERLİ AŞI AĞUSTOS-EYLÜLDE HAZIR

Türkiye yerli aşıda da son viraja girdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşıda son klinik aşama anlamına gelen Faz-3’e haziran başında geçileceğini ifade etti. Bakan, Ağustos, Eylül ayları gibi de aşının hazır olacağı müjdesini verdi. Bu arada, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da yerli aşı adayı VLP’ye ilişkin konuştu. Aşıda gönüllülüğün önemine dikkat çeken Varank, Faz-2 insan denemesinde 500, Faz-3’te ise yaklaşık 10 bin gönüllüye ihtiyaç olacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2021, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204