Korona Belirtileri Yine Değişti: Nezle Olduysanız Dikkat!

Koronavirüs salgınında öksürük ve ateş artık ilk semptom olmayabiliyor. Burun tıkanıklığı ve nezle belirtisi de görülmeye başlandı.

Korona Belirtileri Yine Değişti: Nezle Olduysanız Dikkat!

Son günlerde hastalığın klinik belirtilerinde de değişiklikler oldu. Hava sıcaklıklarının değiştiği bahar aylarıyla birlikte başlayan üçüncü dalgada, hem mutant virüs hem de pandeminin genel seyrinde değişiklikler saptandı.

Edinilen bilgiye göre, vaka sayısı her gün yüzde 5 oranında artıyor. Bu rakam ikinci dalganın yaşandığı kasım-aralık aylarında günde yüzde 20 civarına ulaşmıştı. Ayrıca, mutant virüs nedeniyle hastalığın bulaşma hızı üçte bir arttı. Vaka sayısının 50 binlerden sonra platoya ulaşması ve ardından gerilemesi bekleniyor.

KORONAVİRÜSTE SEMPTOM DEĞİŞİKLİKLERİ VAR

Kovid salgınının seyri nedeniyle kasım-aralık kurallarına dönülebileceği, tüm illerde hafta sonu yasağının uygulamaya konulabileceği değerlendiriliyor. Verilere göre, ev içi bulaşlarda büyük artış oldu. Vakaların son günlerdeki semptomları da değişti. Kliniklere başvuruların hapşırma, burun akıntısı gibi nezle belirtileriyle geldiği ve test sonucu COVID-19 teşhisi konulduğu belirtiliyor. 

Son günlerde hastalığın klinik belirtilerinde de değişiklikler oldu. Hastaların büyük bölümü hapşuruk ve burun akınsı ile başvurmaya başladı.

Belirtileri taşıdığı halde hastaneye başvurmayanların oranının da kayda değer sayılarda olduğunu düşünen uzmanlar dikkat edilmesi gereken hususları aktardı. Kısıtlamalar kaldırıldığında genellikle etkisinin 10-14 gün içinde görülmesi beklenirken, son dönemde etki bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başladı. Hastalık nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların yaş ortalamasının da 50-60 arası olduğu belirtiliyor. Aktif vaka sayının 350 bine dayandığı, test vaka oranının yüzde 20'lere yaklaştığı kaydedildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204