Korona Kısıtlamaları Kızamık Vakalarını Arttırdı

DSÖ tarafından hazırlanan raporda, Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle kızamık vakalarında çeyrek yüzyılın en kötü artışının yaşandığına dikkat çekildi.

Korona Kısıtlamaları Kızamık Vakalarını Arttırdı

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini arttırırken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kızamık vakalarının dünya genelinde yükselişe geçtiğine dikkat çekti.

DSÖ tarafından hazırlanan raporda, Kovid-19 ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle dünya genelinde yapılan aşılamaların kritik seviyelerin altına düştüğü ve neredeyse çeyrek yüzyılın en kötü rakamlarına gerilediğine dikkat çekildi.

DSÖ, dünya çapında getirilen kısıtlamaların aşılama programlarını daha da bozması nedeniyle bu yıl milyonlarca çocuğun hastalık riski altında olduğunu belirtti. Kızamığın, Kovid-19, Ebola, tüberküloz veya gripten daha fazla bulaşıcı olduğu biliniyor.

DSÖ, kızamığın geçtiğimiz sene dünya genelinde 870 bin kişiyi enfekte ettiğini ve 207 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu aktardı. Raporda, toplumların bulaşıcı hastalıklardan korunması için gereken yüzde 95 aşılamanın yapılamaması nedeniyle geçen yıl tüm DSÖ bölgelerinde 1996'dan bu yana kızamık vakalarının en kötü seviyelere yükseldiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204