Koronavirüs Telefon Ekranında Bakın Kaç Gün Yaşıyor: Dikkat!

Avustralya'da yapılan bir araştırma sonucunda koronavirüsün 28 gün yüzeyde kalabildiği tespit edildi.

Koronavirüs Telefon Ekranında Bakın Kaç Gün Yaşıyor: Dikkat!

Avustralya’daki ulusal bilim ofisi CSIRO, Avustralya Hastalıklarla Mücadele Merkezi (ACDP) bünyesinde yapılan bir araştırmanın sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Geelong’ta yapılan araştırmayı yürüten bilim insanları koronavirüsün düşük ısıda daha uzun süre kaldığını ve bazı yüzeylerde influenzadan 10 gün daha fazla kaldığını ortaya çıkardı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde görevli bulaşıcı hastalıklar profesörü Peter Collignon, “Ultraviyole ışınlarının yüzeyde kalan virüsün etkisini azalttığı biliniyor. Dolayısıyla gerçek ortamda virüsün daha çabuk ortadan kalkacağını söyleyebiliriz” dedi.

“YÜZDE 10 TEMASLA BULAŞIYOR”

Collignon, corona virüsünün nasıl bulaştığına dair net bilgilerin olmadığını söylerken, “Muhtemelen corona virüsü yüzde 10 ellerle ve yüzeylere temasla bulaşıyor. Bence corona virüsü yüzde 90 hasta olan ve öksüren insanların havaya bıraktığı parçacıklardan oluşuyor. Fakat bence yüzünüze dokunmadan önce ellerinizi yıkamakta fayda var” dedi.

CEP TELEFONUNDA 28 GÜN!

bilim insanı Dr. Larry Marshall, “Virüsün yüzeylerde ne kadar süre kaldığını bulmak, bilim insanlarının hastalığın yayılmasını engellemek ve kamuoyunu korumak için kritik bir öneme sahip. 20 santigrat derecede virüsün çok dayanıklı olduğunu gördük. Cep telefonları ekranları gibi pürüzsüz alanlarda 28 gün kalabiliyor. Influenza A üzerinde yapılan aynı şartlardaki incelemelerde 17 gün kaldığını gördük” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204