Koronavirüsü İlk Fark Eden Doktor: Daha Hızlı Olamazdık

Koronavirüsü İlk Fark Eden Doktor Zhang Jixian, koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Koronavirüsü İlk Fark Eden Doktor: Daha Hızlı Olamazdık

Koronavirüsü İlk Fark Eden Doktor Zhang Jixian, koronavirüsle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Doktor Zhang Jixian, Wuhan şehrinde Hubei Çin-Batı Tıbbı Şehir Hastanesinde göğüs hastalıkları uzmanı ve aynı hastanenin solunum departmanı başkanı. Onu meslektaşlarından ayrıcalıklı kılan bir durum var, dünyada Kovid19’u ilk fark eden doktor olması. Bu nedenle de kendisine Çin’de “ulusal ödül” madalyası verildi.

Ankara Havadis'in haberine göre Aralık sonlarına doğru (26 Aralık), yaşlı bir çift, çeşitli şikayetlerle Dr. Zhang’ın muayenesinden geçtiler. Dr. Zhang, çiftteki öksürük, ateş ve yorgunluk semptomlarının zatürre benzeri olduğundan şüphelenip akciğer filmi istedi. 27 Aralık’ta akciğer tarama görüntüleri Dr. Zhang’a ulaştığında, 54 yaşındaki doktor gördüğü şeyde grip veya yaygın diğer pnömonilerden farklı bir şey olduğunu sezdi.

ÇİN'İN SARS DENEYİMİ

Uzmanlar, kış aylarında öksürük, ateş ve yorgunluk gibi semptomlarda yeni bir hastalığı sezmenin oldukça zor bir durum olduğunu belirtiyor. Dr. Zhang’ı özel kılan ise 2003 SARS deneyiminin onu salgın belirtilerine karşı duyarlı hale getirmiş olması. Dr Zhang, yaşlı çiftin akciğer filmini gördükten sonra oğullarının da akciğer filmini istedi. Zhang, "İlk başta oğulları muayene edilmeyi reddetti. Hiçbir belirti veya rahatsızlık göstermediğini ısrarla belirtti” diyor.

Zhang'ın ısrarı ona ikinci kanıtı getirdi: Çiftin oğlunun akciğerleri, ebeveyninkiyle aynı anormallikleri gösterdi. O gün, hastaneye bir rapor sundu ve kısa süre sonra raporu hastalık kontrolü ve önleme için ilçe düzeyindeki merkeze sundu: "Rapor, muhtemelen bulaşıcı olan viral bir hastalık keşfetmemiz hakkındadır" dedi.

O zamanlar Zhang, raporunun, oldukça hızlı yayılan ve kapsamlı enfeksiyonlara neden olan, 21. yüzyılın şu ana kadar ki en önemli olayı olacak olan bir salgının ilk tıbbi raporları arasında olduğunu bilemezdi. Raporu aldıktan sonra, yetkililer aynı gün epidemiyolojik bir araştırma yapılmasını emretti. O akşam, bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için belirlenmiş bir hastane olan Wuhan Jinyintan Hastanesinden uzmanlar Zhang'ın hastanesini ziyaret etti ve incelemelerde bulunmaya başladılar.

Wuhan yetkililerinin raporlarına göre, yeni koronavirüs muhtemelen Aralık 2019'un ortasında bazı yakın temaslar arasında yayılıyordu.

Zhang, Batı medyasının Wuhan’da salgınının başlangıcında Çin'in Kovid-19 vakalarının raporlarını saklaması yönündeki suçlamalarını şiddetle eleştirerek yerel yetkililerin gösterilebilecek en hızlı tepkiyi gösterdiğini belirtiyor.

Zhang, "Daha hızlı olamazdık. Hastalığın bu kadar ciddi olabileceğini kimse hayal edemezdi, son derece tetikte olduğum için mutluyum" dedi.

Zhang, 27 Aralık 2019 gibi erken bir tarihte aynı aileden ilk üç vakayı bildirdi ve hastanenin iki gün sonra vakalarla ilgili bir tartışma düzenlediğini, bu tartışma toplantısına da il ve eyalet seviyesinde hastalık koruma ve önleme yetkililerinin katıldığını belirtiyor.

Yine aynı gün Wuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 27 vakayı teyit ettiği ve halka toplu ve kapalı alanlara gitmemelerini söylediği, bilinmeyen nedenlerle zatürre salgını hakkındaki ilk brifingini yayınladı. Halkın dışarı çıkarken yüz maskesi takması da tavsiye edildi.

Zhang, "Ve hatırladığımız gibi o zaman vakaların temasından şüphelendiğimiz Huanan deniz ürünleri pazarı 1 Ocak'ta kapatıldı, bu çok hızlı bir tepkiyi gösteriyor" dedi ve herhangi bir haberi geciktirmek gibi bir çaba içinde hiç olunmadığını belirtti.

O dönem Batı medyasının dediğinin tam aksine, hızlı saptama ve uluslararası kamuoyu ile bilgi paylaşımı için İngiliz bilim dergisi The Lancet yetkilileri Çinli bilim insanlarına teşekkür etti. Yine Amerikan merkezli Eco Health Allience Başkanı Peter Daszak “Çin'deki virologlar dünyanın en iyilerinden, son derece hızlı, son derece verimli çalışıyorlar” açıklaması yaptı.

DR. ZHANG’IN ÇABASI, DSÖ İLE İLETİŞİM VE ÖNLEMLER

Dr. Zhang’ın bu çabası ve yetkililerin durumu ele alması ile 31 Aralık gibi erken bir tarihte Çinli yetkililer Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Çin ofisi ile ilk öncü bulguları paylaştı ve daha önce görülmemiş tipte bir virüsün Wuhan’da görüldüğünü belirttiler.

Koronavirüse bağlı ilk ölüm ise 11 Ocak’ta meydana geldi. Virüsün insandan insana bulaştığı saptanmadan çok önce, 3 Ocak’ta Wuhan’a giriş çıkışlarda sağlık kontrolleri başlatıldı. 20 Ocak’ta salgının insandan insana bulaştığının açıklanmasından üç gün sonra Çin, Wuhan’ın dünya ile bağlantısını keserek salgının Çin anakarasına yayılımını yüzde 80 oranında engelledi.

Amerikan Science dergisine göre bu erken ve sıkı önlemler sayesinde, Çin’de yaşayan 700 bin insanın enfekte olması engellenmiştir.

Çin’deki bu önlemleri Batı medyası “insan hakları ihlali” gibi haber başlıkları ile duyuruyordu. Şimdi Çin’de insanlar bu halkçı ve sert önlemler ile aylardır rahatça dışarıda gezebiliyor, üretim yüzde 100 kapasite ile devam ediyor ve Çin ekonomisi toparlanıyor.

Çin’in önlemlerini insan hakları karşıtı olarak gören neoliberal Batılı devletlerin hemen hepsi ise yaklaşık 1 yıldır salgını kontrol altına almaya “çabalıyor”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204