Nipah Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yeni Pandemi Tehdidi Oluşturuyor!

Uzmanlar, Güneydoğu Asya'da tespit edilen Nipah virüsünün (NiV) gelecek yıllarda yeni bir salgının başlatabilme potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Nipah Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? Yeni Pandemi Tehdidi Oluşturuyor!

Hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık türü olan Nipah virüsü, 2018 yılında ortaya çıkmasıyla birlikte son günlerde yeniden gündeme gelmeye başladı. İnsanlardaki ilk enfeksiyonun domuzlardan bulaştığı tahmin edilen Nipah virüsü, solunum yolu üzerinde uyguladığı baskı dolayısıyla koronavirüs ile benzerlik gösteriyor.

Nipah virüsü nedir? Nipah virüsü belirtileri nelerdir? Nipah virüsü bulaşıcı mıdır? İşte, Nipah virüsü ile ilgili ayrıntılı bilgiler:

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Wuhan’daki yeni tip corona virüs örnekleri ilk inceleyenlerden bir olan Taylandlı virolog, Supaporn Wacharapluesadee, meyve yarasalarının Nipah virüsünün doğal konağı olduğunu belirtiyor. 

Nipah virüsü Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) araştırma ve geliştirme fonlarına nasıl öncelik verileceğine karar vermek için halk sağlığı acil durumlarına neden olabilecek geniş bir bulaşıcı hastalık listesinin ilk 10'unda yer alıyor. 

NİPAH VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR? 

Nipah virüsüne (NİV) yakalanan biri öksürük, boğaz ağrısı, ağrı, yorgunluk ve nöbetlere ve ölüme neden olabilen beyin şişmesi gibi solunum semptomları yaşıyor. 

Hastalığın 45 günlük kuluçka süresinin belirtileri arasında baş dönmesi, uyuşukluk, değişmiş bilinç ve akut ensedaliti gösteren nörolojik işaretler takip edebilir.

NİPAH VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Nipah enfeksiyonu için spesifik bir ilaç veya aşı henüz bulunmadı. Nipah virüsünün tedavisi yok ve yüksek ölüm oranına neden oluyor. Salgının nerede meydana geldiğine bağlı olarak ölüm oranı yüzde 40 ile yüzde 75 arasında değişiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204