Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Mutant Virüs Açıklaması

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şubat ayından bu yana takip ettikleri vakaların yüzde 52’sinde test pozitiflik süresinin 14 günü aştığını söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan Mutant Virüs Açıklaması

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hastalarından yola çıkarak Kovid-19’de geçerli olan 10 günlük izolasyon süresinin uzatılması gerektiğini söyledi. Ceyhan, İngiltere varyantı ile hastalananların yüzde 52’sinde test pozitiflik süresinin 14’üncü günde devam ettiğini söyledi. 

Prof. Dr. Ceyhan, hastanede 14’ncü günün ardından Kovid-19 hastası çocuklara kontrol amaçlı test yaptıklarını anlattı. 14’ncü günün ardından çok fazla pozitif vakayla karşılaştıkları için dikkatlerini çektiğini ve konuyu takip altına aldıklarını söyleyen Ceyhan sözlerine şöyle devam etti:

“Ocak ayı da dahil olmak üzere 14’ncü günde test pozitiflik oranı yüzde 2 civarındaydı. Ama Şubat ayından itibaren takip ettiğimiz vakaların yüzde 52’sinde 14’ncü günde test pozitifliğinin devam ettiğini gördük. Daha önce virüs canlı olmasa da nadiren test pozitif oluyor diye izah ediliyordu. Ama artık yüzde 52’lik bir oranda bunun izahı bu olamaz.  Hastalanan personel test pozitifliğine bakılmaksızın 10 gün sonra iş başı yapıyor. Kovid-19 dışı serviste, test negatifken hastalar pozitifleşiyor ve biz Kovid-19 servisine alıyoruz, tekrar yeni hastalar çıkıyor. Personeli bu açıdan taradığımızda 10 günlük izolasyonun ardından işbaşı yapan çalışan olduğunu gördük. Verilerin dökümü zaman alacak, geniş kapsamlı inceleme devam ediyor. Durumun aciliyeti nedeniyle paylaştım.” 

Ceyhan, mutant virüsün ardından izolasyon süresi hakkında yeni bir durumun geliştiğini söyledi. Ceyhan, 14 günün ardından bulaştırıcılığın ne kadar sürebileceğine ilişkin, “Bu hastaların bir kısmını hâlâ takip ediyoruz. 19’ncu günde pozitif olan vakalar var” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER