Rus Büyükelçi Yerhov, Sağlık Bakanı Koca ile Görüştü

Aleksey Yerhov ile Fahrettin Koca’nın, ülkelerinin sağlık alanındaki işbirliğinin genişletilmesini ele aldıkları bir görüşme gerçekleştirdikleri belirtildi.

Rus Büyükelçi Yerhov, Sağlık Bakanı Koca ile Görüştü

Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada Büyükelçi Yerhov’un Sağlık Bakanı Koca ile bir araya geldiği kaydedildi. ‘Sıcak ve yapıcı’ bir atmosferde geçtiği belirtilen görüşme sırasında, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı arasındaki işbirliği de dahil olmak üzere, Rusya ve Türkiye’nin sağlık alanında işbirliğinin genişletilmesi konusunun ele alındığı belirtildi. 

Twitter ühesabından yapılan açıklamada koronavirüs aşısı konusunda bir işbirliği ihtimalinden doğrudan bahsedilmemiş olsa da RDIF, Rusya’nın onaylanmış ilk koronavirüs aşısı olan Sputnik V’nin finansörü. Sputnik V'nin ülke dışında üretimiyle ilgili işbirliği anlaşmalarını da RDIF yapıyor.

Sputnik V ile Rusya’nın tamamında yaygın aşılama programı başlatılmış durumda. Klinik testlerde olduğu gibi yaygın aşılama programı başlatılmasının ardından da aşının ciddi ya da beklenmedik bir yan etkisi görülmüş değil.

Aşının etkililik oranıysa sonuçların analizinin yapıldığı son kontrol noktasında yüzde 91.4 olarak tespit edildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204