Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Neler, Serebral Palsi Tedavisi Var mı?

Serebral Palsi, beyin dokusunda oluşan, kalıcı olan bir hasardır. Serebral Palsi hastalığı hakkında herşeyi okurlarımız için derledik. Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Neler, Serebral Palsi Tedavisi Var mı?

Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Neler, Serebral Palsi Tedavisi Var mı?

Serebral Palsi, beyin dokusunda oluşan, kalıcı olan bir hasardır. Serebral Palsi hastalığı hakkında herşeyi okurlarımız için derledik. Serebral Palsi Nedir, Belirtileri Neler, Serebral Palsi Tedavisi Var mı? 

“Beyin felci” olarak da tanımlanan Serebral Palsi (SP) hastalığının oluşumunda yüzde 70-80 oranında doğum ve doğum öncesine ait hastalık ve durumlar rol oynamaktadır. 

Fiziksel engellilik durumu olarak bilinen hastalık yeni doğan bebeklerde sıkça görülür.

Vücudun hareket sistemini etkileyen ve bilinçsiz oluşan rahatsızlığın belirtileri arasında Yavaş, yazma hareketleri, kollara yüklenme, tek başına oturmak veya sürünmek gibi motor becerilerin gelişmesinde gecikmeler yer alabiliyor. 

Serebral Palsi, Beyin felci kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekilde hareket etme kabiliyetini engeller. Solunum, mesane ve bağırsak kontrolü, yeme ve konuşma gibi motor becerileri ve kasları içeren diğer vücut fonksiyonlarını da etkileyebilir.

Hamilelikte, doğum esnasında veya yaşamın ilk yıllarında bebekte çeşitli sebeplerle oluşan beyin hasarına bağlı gelişen bir hastalık olarak bilinir.

Çoğu durumda, görme, işitme ve dokunma duyusunda da sorunlar vardır. Serebral palsi bir hastalık değildir. Aksine, kas hareketlerini kontrol eden beyin hasarının neden olduğu bir grup belirtidir.

Serebral palsinin Türkiye'de en sık görülen nedeni  doğum sırasında 'bebeğin yeterli oksijen alamaması'dır. Mor doğmuş ya da doğum sırasında kordon dolanmış bebekler ile doğar doğmaz ağlayamayan bebeklerin beyin dokularına yeterince oksijen gitmediğinden beyinde hasar oluşuyor. Doğum sonrası yenidoğan dönemindeki sıkıntılar ise menenjit başta olmak üzere, sıklıkla bebeğin geçirdiği enfeksiyonlardır.

Günümüzde Serebral Palsi görülme sıklığı ortalama her 1000 canlı doğumda 2 olarak bildiriliyor.

SEREBRAL PALSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zedelenmenin beynin hangi bölgesinde, ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak serebral palsi belirtileri değişiklik gösterilir. Öyle ki, her hastada da aynı şekilde belirti vermez. En sık karşılaşılan serebral palsi belirtileri şöyledir:

-Nöbet, zihinsel yetersizlik ve körlük gibi nörolojik problemler

-Yuvarlanma, tek başına oturma veya sürünme gibi motor beceri gelişiminde gecikmeler

-Konuşma gelişiminde gecikmeler ve konuşma zorluğu

-Kaslarda spastisite adı verilen sertlik ve abartılı refleksler

-Vücudun bir tarafını tercih etme, örneğin nesneleri hep aynı elle tutma

-Ataksi olarak adlandıran kas koordinasyonu zayıflığı

-Titreme ve istemsiz hareketler

-Kas tonusunda aşırı sertlik ya da gevşeklik gibi değişiklikler.

-Aşırı salya akıtma veya yutma problemleri.

-Öğrenme zorlukları.
 

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Serebral palsi tedavisi kesin olarak mümkün değildir. Zira, oluşmuş beyin hasarı geriye döndürülemez; ancak etkileri en aza çekilebilir. Hastalığın teşhisi genellikle 6-12 aylıkken konur. Nörolojik gelişimin tamamlanmasından sonra beklenilen baş tutma, yürüme gibi hareketlerin olmayışı serebral palsiyi düşündürmelidir. Teşhis muayene ile konmaktadır. Tedavi, klinik tablonun ilerlemesini durdurmaya yöneliktir.

Tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2 gruba ayrılır. Cerrahi olmayan tedaviler; fizik tedavisi, breys ve ortez kullanımı ve spastisite için uygulanan madikal tedavileri içerir. Serebral palside cerrahi tedaviler 4-5 yaşlarından sonra yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 02:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204