Şişmanlık Koronavirüsü Ağırlaştırıyor

Koronavirüs ve şişmanlıkla ilgili yapılan tüm araştırmalara göre şişmanlık, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatma ihtiyacını %80'e oranında artırıyor.

Şişmanlık Koronavirüsü Ağırlaştırıyor

Türk bilim insanlarının yaptığı meta analizin sonuçları, obezitenin Kovid-19 hastalığını ağır geçirme açısından önemli bir risk etkeni olduğunu ve hastalık seyrini olumsuzlaştırdığını ortaya koydu. 

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, bu konuda dünyada bugüne kadar yapılmış araştırmaların sonuçlarını değerlendirdikleri meta-analiz çalışmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

"Dünyada obezite ve Kovid-19 üzerine yapılan tüm çalışmaları taradıktan sonra uygunluk kriterlerini karşılayan 19 araştırmanın sonuçlarını meta-analizle değerlendirdik. Elde ettiğimiz veriler, obezitesi olan bireylerde Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatma, yoğun bakım ve solunum cihazına bağlanma ihtiyacının yüzde 80'e varan oranda arttığını gösterdi. Buna karşılık obezitenin yoğun bakımda yatan Kovid-19 hastalarında ölüm riskini artırmadığını belirledik. Hafif orta şiddette obezitenin yoğun bakımda bir miktar koruyucu etkisi dahi olabiliyor. Bu duruma obezite paradoksu adı veriliyor."

Prof. Dr. Yıldız, bu dönemde gün içinde yeterli fiziksel aktivitenin de önemine dikkati çekerek, "Pandemi döneminde evde geçirilen sürenin artması, fiziksel aktivitenin azalması, uyku düzeninde bozulma ve yüksek stres ile obezitesi olan bireylerde kilo kontrolünü zorlaştırken, kilo problemi olmayanlarda da zamanla kilo artışına neden olabiliyor" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204