Uzmanından Uyarı Geldi: Koronavirüs Geçirdiyseniz Mutlaka...

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Sezer, koronavirüs geçirenlerin mutlaka kalp muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi.

Uzmanından Uyarı Geldi: Koronavirüs Geçirdiyseniz Mutlaka...

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Sezer, Covid-19’un kalpte yol açtığı sorunları “kalp krizi, ritim bozuklukları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı ve kalp yetersizliği” olarak beş ana başlık altında toplarken hastalık geçirenlerde kalp muayenesini önerdi.

Prof. Dr. Murat Sezer, kalp hastalarının Covid-19’u daha ağır geçirebildiğine dikkat çekerek iyileşmenin ardından kalpte manyetik rezonans (MR) görüntülemesiyle yapılacak kontrolün önemini vurguladı.

Dünyanın farklı yerlerindeki doktorların deneyim paylaşımları ile Covid-19’un neden olduğu kalp sorunlarının gerçek boyutunun da ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Murat Sezer, “Araştırmalara göre Covid-19 geçiren her 5 ya da 10 hastadan birinde değişik derecelerde kalp problemleri ortaya çıkıyor ve bu hastalarda Covid-19 daha şiddetli seyretme eğiliminde oluyor.” dedi.

Öncesinde bir kalp rahatsızlığı olup olmadığı bilinmeyen kişilerin koronavirüsü atlattıktan sonra kalpleri manyetik rezonans (MR) ile görüntülendiğinde bu kişilerin yüzde 70 - 80’inin kalbinin değişik bölgelerinde devam eden iltihabi reaksiyonlar görülebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204