Virüs Cildimizde 9 Saat Canlı Kalıyor!

Koronavirüsün insan derisinde 9 saat canlı kalabildiği ortaya çıktmıştı. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, el temizliğinin önemine dikkat çekti.

Virüs Cildimizde 9 Saat Canlı Kalıyor!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Japonya’da yapılan bir araştırmayla Kovid 19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsünün, insan derisinde 9 saat kaldığının kanıtlandığını aktardı. Özlü, "Bu süre, grip virüsüne kıyasla yaklaşık 4 kat daha uzun. Bu bilgi el hijyeninin önemini bir kez daha göstermiş oldu" dedi. 

Yaradan enfeksiyon geçişine ilişkin de Özlü, “Ellerimize iyi bakmalıyız. Cildimizdeki yara, bere ve çizikler bizi dış tehditlere açık hale getirir” dedi. 

Özlü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19’dan korunmada el temizliğinin önemini anlattı: 

“Öksürüp, hapşırırken etrafa damlacıkların yayılmasını önlemek için elleriyle ağzını kapatan kişiler, eğer grip ve Kovid 19 gibi solunum yolu virüslerini taşıyorsa, virüslü damlacıklarla ellerini bulaştırmış olurlar. O kişiyle tokalaştığımızda virüs doğrudan elimize bulaşabilir. Ya da elleriyle asansör düğmesi, kapı kolu, otobüslerdeki tutamaklar, merdiven tırabzanlarına dokunduğunda, virüsü oralara eker ve biz de aynı yüzeylere dokunursak virüsü almış oluruz. Cildimizde yara, bere, çizik yoksa, virüs deriden geçmez. Ancak, ellerimizi ağız, burun veya gözlerimize temas ettirirsek -farkında olmadan günde binlerce kez bunu yaparız- kendi ellerimizle kendimizi enfekte etmiş oluruz. Öncelikle, hapşırık ve öksürüğümüzü ellerimizle değil; dirseğimizle kapamalıyız veya ceketimizin iç yüzüne öksürüp, hapşırmalıyız. Salgın dönemlerinde başkalarıyla tokalaşmak güvenli değil. Ellerimize mukayyet olmalı, herkesin dokunduğu eşyalara, yüzeylere olabildiğince el sürmemeliyiz. Eğer bu yüzeylere, eşyalara dokunduysak, hemen ellerimizi su ve sabunla yıkamalı; yıkamadan önce ellerimizi ağzımıza, burnumuza ve gözlerimize temas ettirmemeliyiz. Eğer su ve sabunla ellerimizi yıkama imkanımız yoksa, -örneğin toplu taşımada yolculuk ederken- asgari yüzde 70’lik alkol içeren kolonya veya el dezenfektanlarıyla ellerimizi dezenfekte edebiliriz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner205

banner204